Zamieniam się w słuch #65: Zuzanna Głowacka / Projekt „5 zmysłów”

Projekt „5 Zmysłów” od dziewięciu lat włącza w świat sztuki osoby z niepełnosprawnościami. Co roku w trzydziestu miejscowościach Wielkopolski odbywa się ponad 600 godzin tematycznych warsztatów, których głównym zadaniem jest szerzenie dostępu do wydarzeń kulturalnych.

Zaproszeni artyści prowadzą zajęcia dotyczące m.in. takich dziedzin jak: fotografia, film, reportaż, muzyka i teatr. Podczas warsztatów starają się rozmawiać z uczestnikami na ważne i aktualne tematy, rozbudzają w nich pasję i ciekawość, dzieląc się swoim doświadczeniem.

W tym roku podczas finału zamiast artystycznego wydarzenia odbyła się konferencja „Kod dostępu. Rozmowy o kulturze, która nie wyklucza” z udziałem przedstawicieli instytucji kultury i organizacji pozarządowych, niezależnych artystów i działaczy społecznych zaangażowanych w pracę na rzecz inkluzji społecznej.

 

„Czuliśmy po tych 9 latach taką potrzebę, żeby podsumować działania i połączyć siły. Podczas konferencji miała miejsce premiera Atlasu dla Kultury, składającego się z 7 zeszytów. Pierwszy dotyczy zasad savoir-vivre’u w kontakcie z osobami z niepełnosprawnościami, pozostałe pomagają czynić bardziej dostępnymi wydarzenia z różnych dziedzin kultury i sztuki. Z pomocą poznańskim animatorów kultury postanowiliśmy podzielić się swoimi spostrzeżeniami i wskazówkami” – mówi producentka i kuratorka „5 Zmysłów”, Zuzanna Głowacka.

 

Posłuchaj całego wywiadu!

 

Atlas dla Kultury jest dostępny: tutaj

 

ZUZANNA MARIA GŁOWACKA – producentka, animatorka kultury, reżyserka, kuratorka. Ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski w Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu, studiowała media interaktywne i widowiska na wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (2012–2015). Jest wiceprezeską Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury (SMAK), a od 5 lat kuratorką i producentką wielkopolskiego projektu edukacyjnego „5 Zmysłów” poświęconego osobom z niepełnosprawnościami.

W latach 2014–2015 pełniła funkcję dyrektor artystycznej festiwalu Opera Know-how, który obecnie przekształcił się w projekt Off Opera (kuratorka i producentka edycji 2017–2019). Koordynatorka projektu Centrum Inicjatyw Lokalnych – Fyrtel Główna. Hobbystycznie zajmuje się reżyserią. Pracowała jako asystentka reżysera Keitha Warnera w Teatrze Wielkim w Warszawie (2014) oraz Aline Negra Silva w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. W latach 2016–2019 pracowała w Teatrze Polskim w Poznaniu jako producentka. Od listopada 2018 r. wraz z Pauliną Skorupską prowadzi pracownię „Chcemy całego życia!”, która realizuje działania twórcze z udziałem osób z niepełnosprawnościami.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch