Zamieniam się w słuch #154 – Pierwsze naukowczynie na Uniwersytecie Poznańskim

Czy mówią Wam coś nazwiska: Szafranówna, Stefanowska albo Dobrzyńska-Rybicka? Pewnie nie, choć każda z nich ma w Poznaniu swoją ulicę.

Kim były te panie? Były pierwszymi naukowczyniami na Uniwersytecie Poznańskim. W latach 1919/1920 kobiety stanowiły 23% spośród wszystkich osób studiujących na poznańskiej uczelni, a wśród kadry zatrudnionej na stanowiskach profesora i wykładowcy w latach 30-ych – kobiety to zaledwie 3%.

 

To tylko dwie z całego mnóstwa informacji, które wyniesiecie z wystawy „Naukowczynie” w Galerii Śluza w Bramie Poznania (wystawa trwa do 3.04.)

Bohaterkami wystawy jest 11 mądrych i zdeterminowanych kobiet – część z nich w Poznaniu kontynuowała kariery naukowe, niektóre dopiero ją zaczynały.

 

Oprócz biografii na wystawie znalazły się informacje o systemie edukacji w II rzeczpospolitej, emancypacyjnych treściach w gazetach przełomu XIX i XX wieku czy o prawie kobiet do studiowania w Europie.

Jest też piękny i prosty manifest twórczyń wystawy. Prof. Iwona Chmura-Rutkowska i prof. Edyta Głowacka-Sobiech piszą m.in.: „Kobiety mają wiele powodów do dumy. Historia kobiet jest źródłem siły”.

 

Zapraszamy do wysłuchaniu relacji z wystawy, którą przygotowała Martyna Nicińska.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch