Sześć-ścian przeszłości

Wystawa "Sześć-ścian przeszłości" prezentowana w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, stanowi próbę odpowiedzi na pytania związane z genezą i postrzeganiem skarbu.

Pamiątki z czasów pierwszych Piastów są punktem wyjścia w refleksji nad tym, co w średniowieczu i co współcześnie można określić mianem skarbu. Historyczne artefakty z czasów powstawania Polski mają być pretekstem do refleksji nad tym, co stanowi o wartości obiektu. Czy to wyłącznie kwestia ceny, a może coś bardziej ulotnego, emocjonalnego?

 

„Sześć-ścian przeszłości” to ekspozycja prezentująca jedne z najcenniejszych zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Prezentowane artefakty pochodzą z archeologicznych badań wykopaliskowych prowadzonych na cmentarzyskach, osadach, grodzisku i w otulinie jeziora.

W większości są to unikalne wyroby, często o dużej wartości artystycznej i historycznej, które śmiało możemy uznać za ważne dzieła wczesnośredniowiecznego rzemiosła artystycznego, których produkcja wymagała zaawansowanych umiejętności i pewnej wrażliwości.

Nowy budynek muzeum

Otwarcie pierwszej czasowej wystawy w nowym budynku muzeum, wymaga specjalnej i oryginalnej oprawy. Dlatego też ważne zabytki zostały ukazane w tytułowym sześcianie, stanowiącym współczesną formę skarbca. Ich prezentacja pozbawiona jest obszernych opisów, wyjaśnień i manekinów – jest więc celowo dekontekstualizowana.

 

Nowy budynek muzeum, fot. Rafał Cielek

Nowy budynek muzeum, fot. Rafał Cielek

Zabieg ten ma pomóc zwiedzającym w samodzielnym poznawaniu i w refleksji nad zastosowaniem, formą, tworzywem, ale przede wszystkim nad wartością oglądanego obiektu.

Mając świadomość, że wystawa główna będzie rozbudowaną opowieścią, minimalistyczny sześcian stanowi odmienną propozycję, której przyświeca wiara, że skupienie się na zabytku może być ciekawą alternatywą wobec bogato aranżowanych wystaw.

 

W teatrze czarny sześcian oznacza rewolucję. Dla nas oznacza nowy wymiar. Nowy wymiar muzeum: nowe style wystawiennicze, nowe programy edukacyjne, happeningi i działania artystyczne. Zaskakująca forma instalacji pozwala na osobisty, intymny kontakt ze skarbem, z zabytkiem oraz z przeszłością.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
2
Świetne
Świetne
5
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch