Zamieniam się w słuch #180 – Ćwiczenia z nieśmiertelności dr Katarzyny Nowaczyk-Basińskiej 

Amerykańskie korporacje i startupy pompują niewyobrażalne sumy w prace nad cyfrową nieśmiertelnością. Idea zakłada stworzenie awatara, który w oparciu o udostępnione przez nas jeszcze za życia dane, przedłuży nasze istnienie w nieskończoność.

Na razie nieskończenie wiele pytań w obszarze wirtualnej nieśmiertelności towarzyszy badaczom, etykom i prawnikom.

 

Jedną z takich osób jest dr Katarzyna Nowaczyk-Basińska, która pracuje na stanowisku Research Fellow w The Leverhulme Centre for the Future of Intelligence na Uniwersytecie Cambridge.

fot. archiwum prywatne

W swojej pracy naukowej bada, jak nowe technologie kształtują nasz sposób rozumienia i doświadczania śmierci, żałoby i pośmiertnego trwania.

 

 

W jaki sposób już teraz możemy mieć wpływ na naszą wirtualną obecność po śmierci?

Jakie są tendencje w pracach nad rozwojem tej obecności? Czy od teraz będziemy bombardowani reklamami o życiu po śmierci?   

 

To niektóre z wątków rozmowy z badaczką. Zapraszamy do słuchania!

 

Katarzyna Nowaczyk-Basińska – absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej, Wiedzy o Teatrze oraz fakultetu Media interaktywne i widowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W lutym 2022 z wyróżnieniem obroniła doktorat pt.: „Nieśmiertelność. Technokulturowe strategie współczesności”. Od 2020 współpracuje z The Leverhulme Center for the Future of Intelligence na Uniwersytecie Cambridge, rozwijając ideę studiów nad (nie)śmiertelnością. W 2021 współorganizowała na Uniwersytecie Cambridge wraz z profesorem Stephenem Cavem międzynarodowe sympozjum „Digital (Im)mortality. Philosophy, Ethics and Design”. 

 

Mood by Alex-Productions | https://onsound.eu/
Music promoted by https://www.free-stock-music.com
Creative Commons Attribution 3.0 Unported License
https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en_US

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch