Jindřich Štreit: niewygodne spojrzenie

Wybór z klasycznych fotografii Jindřicha Štreita, pochodzących z wiejskich okolic Rýmařova, Sovińca, Jiříkova, z którymi artysta związany był przez całe życie. Po zakończeniu studiów pedagogicznych w Ołomuńcu Jindřich Štreit został nauczycielem – po pewnym czasie dyrektorem szkoły oraz kuratorem niezależnej galerii sztuki współczesnej, prowadzonej w przestrzeni Sovinieckiego zamku w latach 1974–1989. Wybór prac artystów działających poza oficjalnymi ramami komunistycznego reżimu, eksponowanych w tamtym czasie w Sovińcu, można dziś oglądać w CK ZAMEK w Poznaniu.

Zdjęcia Jindřicha Štreita – widoczne w galerii poniżej – powstawały w tym samym okresie i na swój sposób, używając języka fotograficznego dokumentu, stanowiły równie niezależne, niewygodne dla władzy spojrzenie na rzeczywistość.

Pełne absurdu fotografie życia codziennego na wsi wystawione zostały w 1981 roku w Pradze i ściągnęły na artystę represje polityczne. Dwa zdjęcia (przedstawiające ćwiczenia z obrony cywilnej i akademię dla oficjeli z programem artystycznym) uznane zostały za obrazę godności prezydenta Gustáva Husáka, którego portret wisiał na ścianach w tle tych scen.

Obecnie Jindřich Štreit jest profesorem Instytutu Twórczej Fotografii Śląskiego Uniwersytetu w Opavie, uznawany jest za jednego z najważniejszych czeskich dokumentalistów, jego zdjęcia z Sovińca i okolic weszły do kanonu czeskiej kultury.

Zdjęcia: Jindřich Štreit

Opis: Michał Sita

JINDŘICH ŠTREIT – fotograf urodzony w 1946 roku, jeden z najważniejszych współczesnych czeskich dokumentalistów. Ukończył wyższe studia pedagogiczne, obecnie jest profesorem w Instytucie Twórczej Fotografii Śląskiego Uniwersytetu w Opavie. Przez całe życie związany jest z wiejskimi terenami Śląska i Moraw, gdzie uczył w szkole, jednocześnie nieprzerwanie fotografując życie codzienne mieszkańców. Jego zdjęcia prowincjonalnej codzienności lat 70. i 80. weszły do kanonu czeskiej kultury. Zajmując się tematami zaangażowanymi społecznie, grupami marginalizowanymi czy ubóstwem – stawia swoich bohaterów w centrum uwagi, podchodząc do ich życia z wielką empatią i humanizmem. Ważnym polem działalności Jindřicha Štreita była prowadzona w latach 1974–1989 niezależna galeria sztuki zorganizowana w zamku w Sowińcu, gdzie prezentował artystów niezależnych, pozostających poza oficjalnym obiegiem komunistycznej Czechosłowacji.

Obie wystawy z cyklu „Czechosłowackie Historie”: „Poza miastem! Sowiniec jako nieoficjalne centrum czechosłowackiej kultury” i „Gdzie jest mój dom”, oparte o działalność kuratorską i artystyczną Jindřicha Štreita można oglądać w Sali Wystaw w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu od 4.04 do 19.05, w godzinach 12–20. Kuratorką wystawy jest Štěpánka Bieleszová.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
1
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
1
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0

D
Kontrast Wyłącz ruch