fot. Archiwum redakcji

Płyta „Amadeusa” wśród najlepszych według BBC Music Magazine!

Krążek z utworami Grażyny Bacewicz granymi przez Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” znalazł się wśród nominowanych  do najlepszej, światowej trójki nagrań orkiestrowych według BBC Music Magazine.  O ostatecznym zwycięstwie zadecydują czytelnicy, a głosowanie trwa do 28 lutego 2023.

O nominowanej płycie wydanej przez DUX pisaliśmy krótko po tym, jak się ukazała. Piotr Tkacz zauważył wówczas między innymi, że:

 

„(…) DUX przywraca do obiegu nagrania z trudno lub w ogóle niedostępnych starszych wydawnictw Amadeusa. Z jednej strony, marzyłyby mi się nowe wykonania, bo uwielbiam porównywać różne interpretacje tych samych utworów, a już szczególnie, gdy gra ta sama orkiestra. Z drugiej jednak, należy zaufać maestrze, że nie było potrzeby niczego poprawiać, i należy to wręcz potraktować jako argument za tym, że tamte koncepcje przetrwały próbę czasu.

 

Grażyna Bacewicz "Music for Chamber Orchestra vol. III", Amadeus Chamber Orchestra of Polish Radio, Agnieszka Duczmal, DUX

Grażyna Bacewicz „Music for Chamber Orchestra vol. III”, Amadeus Chamber Orchestra of Polish Radio, Agnieszka Duczmal, DUX

Bo gdy słucham tych nagrań (z lat 2004–2010), to nie mam wątpliwości, że nie ma na co narzekać. Muzycy wydobywają z partytury wszelkie niuanse, urzekają brzmieniem i precyzją. Świetnie, że otrzymujemy też przekrojowy zestaw utworów Bacewicz: od 1935 roku („Sinfonietta”), przez 1946 rok („Symfonia”) i 1948 rok („Koncert”), aż po rok 1965 („Divertimento”). Ciekawie działa też umieszczenie zaraz obok siebie kompozycji, które dzieli 30 lat.

Pozwala to zaobserwować, co zmieniało się przez dekady, a co pozostawało stałe w tej fascynującej twórczości. Z klasyfikacją dorobku polskiej kompozytorki badacze mają problemy. Współistnieją w nim bowiem neoklasycyzm, swoiście pojmowany impresjonizm, nawiązania do muzyki ludowej czy barokowej, a w latach 60. indywidualne podejście do tendencji sonorystycznych.”

 

Trwa głosowanie internetowe, które wyłoni zwycięzcę.

 

Oddajmy głos na „Amadeusa”!

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0