fot. z archiwum Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

Sukces Kuźni Tradycji

W drugiej połowie września muzycy Kuźni Tradycji wzięli udział w Festiwalu Kultury Ludowej „Ignysiowy Laur 2020”. Impreza miała na celu popularyzowanie i rozwój wielkopolskiej kultury ludowej związanej z muzyką dudziarską, tradycyjnym tańcem i śpiewem ludowym, twórczością wykonywania elementów wielkopolskiego stroju ludowego oraz budową dud, kozłów i sierszenek.

Festiwal rozpoczął się konkursem tradycyjnej muzyki dudziarskiej, w którym wzięło udział kilkudziesięciu uczestników z całej Wielkopolski, w poszczególnych kategoriach wiekowych. Prezentację konkursową oceniało jury w składzie: Jan Prządka (prezes Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu), Janusz Jaskulski – kustosz Muzeum Instrumentów Ludowych w Poznaniu oraz Tomasz Kiciński  (muzyk ludowy, wybitny dudziarz i skrzypek).

 

Muzycy Kuźni Tradycji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury zajęli aż cztery I miejsca:

   • Jagoda Pawlak – skrzypce podwiązane
   • Fryderyk Jankowski – dudy
   • Wojciech Ozóg – sierszenki
   • Piotr Górecki i Maria Przybylska – dudy i skrzypce podwiązane

 

Wojciech Ozóg, fot. z Archiwum WBPiCAK

Wojciech Ozóg, fot. z Archiwum WBPiCAK

Festiwalowi towarzyszyły warsztaty dla młodych muzyków kapel dudziarskich, pokazy budowy dud i kozłów, układanie czepców tiulowych i haftu oraz festyn z udziałem kapel dudziarskich i zespołów folklorystycznych.

Festiwal Kultury Ludowej „Ignysiowy Laur” otrzymał dofinansowane z Narodowego Centrum Kultury z programu „EtnoPolska 2020” oraz był współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Miłośników Folkloru „Żeńcy Wielkopolscy”, a współorganizatorami: Zespół Szkól Ponadpodstawowych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie i Centrum Kultury w Śmiglu.

 

Kuźnia Tradycji działająca w strukturach Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, to inicjatywa stworzona w 2019 z zamiłowania do kultury ludowej Wielkopolski.

Jej głównym celem jest odkrywanie i rozwijanie talentu młodych wykonawców oraz umożliwienie im dotarcia z muzyką ludową do szerokiego grona odbiorców. Nauczyciele, muzycy tradycjonaliści, swoim przekazem popularyzują muzyczne tradycje Wielkopolski poprzez ich kultywowanie i upowszechnienie, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

 

Przekazują im wartości muzyczne otrzymane od prawdziwych mistrzów muzyki ludowej dzieląc się nimi dalej poprzez tradycyjną metodę nauki: mistrz-uczeń, bez znajomości zapisu nutowego, zachowując dzięki temu autentyczność folkloru oraz możliwość wyrażenia siebie poprzez muzykę.

Od samego początku zarówno nauczyciele jak i uczniowie odnoszą liczne sukcesy na konkursach i przeglądach organizowanych na terenie kraju i świata.

 

Gratulujemy!

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0