Zamieniam się w słuch – #148 Ewa Kraskowska: „Ksiądz Kaingba, mój dziadek”

„Ksiądz Kaingba, mój dziadek” to pełna ciepła i szczerości historia rodziny profesor Ewy Kraskowskiej, literaturoznawczyni na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

 

Ponad trzydzieści lat po śmierci swojego dziadka, Józefa Kaingby, Ewa Kraskowska rekonstruuje jego losy. A są one niezwykłe!

 

Urodzony na początku XX wieku w rodzinie mandżurskiego wieśniaka chłopiec trafia do Krakowa i zostaje katolickim księdzem.

Józef Kaingba ma wieloletni romans z uroczą dziewczyną z kościelnego chóru, Heleną Kraskowską, co zaowocuje narodzinami Zbigniewa, ojca profesor Kraskowskiej.

Czy rodzinna historia kiedykolwiek zawstydzała Ewę Kraskowską? Jaką miała relację z dziadkiem Kaingbą? Jaki był dom kobiet Kraskowskich?

     

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 

 

prof. Ewa Kraskowska, materiały promocyjne wydawnictwa Słowo Obraz Terytoria

Ewa Kraskowska – urodzona w 1954 roku w Poznaniu. Dzieciństwo oraz czasy szkolne spędziła w Wałbrzychu i do dziś jest z tym miastem silnie związana uczuciowo. Od 1972 roku mieszka w Poznaniu. Jest profesorką literaturoznawstwa w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, kierowniczką Zakładu Literatury XX Wieku, Teorii Literatury i Sztuki Przekładu. W pracy badawczej zajmuje się przede wszystkim pisarstwem kobiet oraz zagadnieniami przekładu literackiego. Ważniejsze publikacje: „Twórczość Stefana Themersona – dwujęzyczność i literatura” (1989), „Zofia Nałkowska” (1999), „Piórem niewieścim. Z problemów prozy kobiecej dwudziestolecia międzywojennego” (1999, 2003), „Siostry Brontë” (2006), „Czytelnik jako kobieta. Wokół literatury i teorii (2007)”, „Tyłem, ale naprzód. Studia i szkice o Themersonach” (2018).

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
9
Świetne
Świetne
8
Smutne
Smutne
1
Komiczne
Komiczne
1
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
3
D
Kontrast Wyłącz ruch