Martyna Nicińska Zamieniam się w słuch #165 – „Herstorie. Praca organiczna kobiet” – konferencja w Pałacu Dąbrowskiego To wydarzenie prezentowało najważniejsze działania wokół pracy organicznej kobiet dziś i w przeszłości. Za nami konferencja „Herstorie” w Pałacu Dąbrowskiego w Winnej Górze (4-5.10.2022), którą można w całości obejrzeć na kanale YouTube Pałacu.
Martyna Nicińska Zamieniam się w słuch #164 – „Posełki. Osiem pierwszych kobiet” 104 lata temu kobiety w Polsce wywalczyły sobie prawo wyborcze i od razu z niego skorzystały!
Martyna Nicińska Zamieniam się w słuch #163: Anna Krenz – kto jej zabroni? Jaki związek ma turbina wiatrowa z aktywizmem? Czy po rysunku można poznać charakter człowieka? Jak brać sprawy w swoje ręce, nie oglądając się na Bundestag? O tym wszystkim Martyna Nicińska rozmawiała z artystką, aktywistką i architektą, Anną Krenz, poznanianką mieszkającą od lat w Berlinie, a pracującą w Danii.
Martyna Nicińska Zamieniam się w słuch #162 – Utalentowany Pan Jaffé Był uznanym poznańskim fotografem amatorem z przełomu XIX i XX wieku. Tworzył fotografie artystyczne i naukowe, dokumentował zabytki Poznania i utrwalał widoki miasta. Poznań na jego zdjęciach prezentuje się tak okazale, że chciałoby się spędzić w nim choć jedno popołudnie.
Martyna Nicińska Zamieniam się w słuch #161 – pożyteczne hobby pań Cichowicz „Ta rodzina zasługuje na wielką aleję w samym centrum, a nie skromne rondo na końcu miasta” - mówi muzealnik Michał Błaszczyński o rodzinie Cichowiczów: Ludwiku (1857 – 1940), Helenie (1860 – 1929) oraz ich córce Wiesławie (1886 – 1975).
Martyna Nicińska Zamieniam się w słuch #160 – Janina Czarnecka – niesłusznie zapomniana architektka Była jedną z pięciu architektów, którzy działali w Poznaniu po wojnie. Projektowała szpitale, domy jednorodzinne, zaplanowała przebudowę Biblioteki Raczyńskich, miała pomysły na odbudowę kamienic na Starym Rynku. Wcześniej Janina Czarnecka (1898-1974) brała udział w obronie Lwowa i powstaniu śląskim, pracowała w tajnym nauczaniu.