Karolina Król Całe życie nie wystarczy na muzykę Wybitny muzykolog, porywający rzesze studentów wykładowca, dyrygent, znawca muzyki staropolskiej, radiowiec – to tylko wybrane określenia, którymi można opisać zmarłego 30 marca 2023 roku profesora Mirosława Perza.
Piotr Tkacz-Bielewicz Puzon w roli głównej Ceniony puzonista Wojciech Jeliński, znany z Orkiestry Filharmonii Poznańskiej czy Sepia Ensemble, na albumie wydanym przez DUX prezentuje kompozycje Kazimierza Serockiego.
Sebastian Gabryel Muzyka bezcenna w Wielkopolsce #60 „Muzyka bezcenna w Wielkopolsce” to rekomendacje albumów z naszego regionu, których autorzy umożliwiają ich bezpłatne pobranie. W tym odcinku Blooming Object, Sen Jakuba i ThrashHead.
Stefan Drajewski Zawsze uśmiechnięty 5 marca w Auli Uniwersyteckiej Jarosław Bręk wspólnie z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz zaśpiewał „4 Sonety miłosne” Tadeusza Bairda. Nikt wtedy nie przypuszczał, że był to występ pożegnalny.
Sebastian Gabryel Muzyka bezcenna w Wielkopolsce #59 „Muzyka bezcenna w Wielkopolsce” to rekomendacje albumów z naszego regionu, których autorzy umożliwiają ich bezpłatne pobranie. W tym odcinku Anne Marie, Latent Space i Signal Lost.
Sebastian Gabryel W nutach zaklęte „Muzyka nabiera głębokiego sensu, jeśli można się nią dzielić z publiką. Tylko podczas koncertów tworzy się ta specyficzna więź. Dlatego bardzo się cieszę z otrzymanego stypendium, bo dzięki niemu znów będę mogła spełnić się jako artystka i zrealizować swoje edukacyjne cele” – mówi skrzypaczka Milena Pioruńska, tegoroczna stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.
Piotr Tkacz-Bielewicz Barokowe odkrycia u Franciszkanów Kiedy ostatnio wspominałem na tych łamach francuskiego kompozytora François Couperina, nie sądziłem, że już niedługo będę miał okazję posłuchać na żywo jednego z jego najpiękniejszych dzieł.
Ewa Nowak Jazz w Stolarni Jazz w stolarni? Stolarnia pachnąca muzyką?... to dziwne połączenia. Powiedziałabym nawet niespotykane. Stolarnia zazwyczaj pachnie drewnem, lakierem… A dźwięki pił, szlifierek i heblarek, dobiegające zwykle ze stolarni, niewiele mają wspólnego z muzyką, chyba, że ktoś ma bardzo dużą wyobraźnię.
Sebastian Gabryel Powrót do przestrzeni „Dziś, nagrywając swoisty follow-up do oryginału, odwołuję się do obserwacji pokolenia 40-latków, tego, co nas otacza, naszej przestrzeni. Mamy inne obowiązki, radości i zmartwienia niż wtedy. Dla jednych przestrzeń się zamyka, dla innych wręcz przeciwnie – wciąż nowe wyzwania ją poszerzają” – mówi znany poznański raper Doniu, który po 20 latach właśnie powrócił z odnowioną wersją swojego wielkiego przeboju „Przestrzeń”.
Sebastian Gabryel Piekło obok nas „Najgorzej, gdy człowiek pielęgnuje w sobie żal i gniew, przez co umartwia się za życia, nie dając sobie wytchnienia. W tym wypadku drogi są dwie: albo w porę otrząśnie się i wyjdzie z tego stanu, albo zmarnuje tę jedyną rzecz, której już nigdy nie odzyska” – mówi Raven, wokalista miłosławskiego zespołu black metalowego Sothoris.
Piotr Tkacz-Bielewicz Lirycznie i światowo Nawet jeśli pomysł zestawienia kompozycji Roxanny Panufnik i Mikołaja Piotra Góreckiego wziął się z analogii biograficznej, to przyniósł ciekawy efekt także w słuchaniu, zwłaszcza dzięki wykonaniu Amadeusa.
Sebastian Gabryel Niejednoznaczni pesymiści „Rok temu wydarzyło się coś, co większość z nas czuła, że w tej czy innej formie w najbliższych latach może się zmaterializować. Jednak pomimo wielu gorzkich refleksji i rozczarowania tym, co nasz gatunek wyczynia, wierzymy, że ludzkość jest w stanie przezwyciężyć mrok i skupić się bardziej na budowaniu rzeczy pozytywnych, niż krótkowzrocznym i destrukcyjnym pasożytnictwie” – mówi Łukasz Cholewicki, wokalista i gitarzysta poznańskiego zespołu rockowego Mnoda.