Anna Weronika Brzezińska bada losy kaliskiej Cepelii, w której przez 45 lat powstawały malowane tkaniny, hafty, ceramika czy porcelana. Poznaje artystki, które pracowały w spółdzielni i zgłębia tajniki ich pracy.
„Moim głównym źródłem informacji i nieustannej fascynacji jest dokumentacja zakładowa, która znajduje się w Archiwum Państwowym w Kaliszu: wzorniki, próbki wzorów, listy pracowników. Jestem pod wrażeniem, że w trudnych czasach powojennych udało się zorganizować produkcję na taką skalę. Olbrzymia część wyrobów kaliskiej Cepelii była produktem eksportowym i myślę, że jest teraz częściej rozpoznawalna poza granicami kraju niż w miejscu, w którym była produkowana” – mówi Anna Weronika Brzezińska.
Dlaczego kaliska Cepelia upadła i co znajdzie się w książce, która powstanie na bazie badań etnolożki? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Martyny Nicińskiej z Anną Weroniką Brzezińską.
Zdjęcia: Anna Jaworowicz, Zbigniew Kańczukowski (Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej)
ANNA WERONIKA BRZEZIŃSKA – dr hab. prof. UAM, etnolożka, pracuje na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się niematerialnym dziedzictwem kulturowym, społecznym kontekstem funkcjonowania rękodzieła ludowego, wzornictwem regionalnym, zagadnieniami pamięci i niepamięci w krajobrazie kulturowym i społecznym, edukacją regionalną, muzealnictwem etnograficznym. Członkini Rady ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz członkini jury Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.
SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #55: Tomasz Bombrych
SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #54: Katarzyna Wala
SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #53: Grzegorz Kałmuczak
CZYTAJ TAKŻE: Szlaki tradycji