Encyklopedia Jana Jonstona – porządkowanie świata

Od 3 września, przed budynkiem Muzeum, przy ul. G. Narutowicza 31 w Lesznie, dostępna jest wystawa planszowa. Jej tematem jest Jan Jonston.

Wystawa planszowa jest częścią cyklu kreatywnych działań pt. „Encyklopedia Jana Jonstona – porządkowanie świata”, zainspirowanych postacią leszczyńskiego przyrodnika, lekarza i encyklopedysty Jana Jonstona (1603-1675).

Projekt uwzględnia realizację wykładów, artystycznych warsztatów, wystawy planszowej i wirtualnej, konkursu, gry miejskiej i wycieczek i innych aktywności wzbogacających wiedzę o Jonstonie i życiu naukowym w Lesznie i Europie w XVII w. Wystawa ukazuje tego wybitnego mieszkańca Leszna w szerokim spektrum wiadomości o XVII-wiecznej rzeczywistości.

 

Jan Jonston ukazany jest na tle ówczesnej sytuacji w świecie nauki, jako wybitny uczony, ale również jako obywatel Leszna, człowiek aktywny i zaangażowany w życie miasta i kraju.

Wystawa składa się z szesnastu bogato ilustrowanych plansz. Będzie także dostępna cyfrowo z tłumaczeniem na polski język migowy i audiodeskrypcją wybranych 20 ilustracji.

 

Treść wystawy przygotowała dr Kamila Szymańska, dyrektor MOL. Natomiast za aranżację plastyczną odpowiada Mirosława Korbańska – Twórcze Pole. Wystawa jest częścią zadania „Encyklopedia Jana Jonstona – porządkowanie świata”. Zadanie dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu MKiDN „Edukacja kulturalna” oraz środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

 

tekst: Materiały organizatora

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
4
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch