fot. Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej

Kaliszanki na wystawie

Bohaterkami przygotowanej przez Annę Tabakę i Przemysława Dunaja wystawy pt. "Kaliszanki" są kobiety - wśród nich działaczki społeczne, nauczycielki, lekarki, artystki i pisarki - które połączył historyczny Kalisz. Jedne z nich urodziły się w tym mieście, inne spędziły nad Prosną większość życia, pożytkując swój zapał i umiejętności dla rozwoju lokalnej społeczności.

Gdyby pokusić się o wskazanie wśród nich liderek, byłyby to niewątpliwie Melania Parczewska i Felicja Łączkowska, współtwórczynie Wystawy Pracy Kobiet w Kaliszu w 1909 r. i współzałożycielki miejskiego muzeum. Na ich sukces złożyła się też praca wielu innych pań m.in. Haliny Kożuchowskiej, Zofii Hieropolitańskiej, sióstr Marii Gałczyńskiej i Emilii Bohowiczowej.

 

Kilka z tych postaci, przetworzonych w literackiej narracji, utrwalonych zostało na kartach powieści „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej.

Edukacja dziewcząt, filantropia, handel, sport, polityka, nauka, sztuka oraz miłosierdzie – w tych wszystkich dziedzinach udzielały się bohaterki wystawy.

 

Przedstawione postaci nie żyły w łatwych czasach. Większość z nich urodziło się pod zaborami, w mieście skrajnie niedofinansowanym, z ułomnym samorządem kierowanym przez cara.

Plakat - wystawa "Kaliszanki"

Plakat – wystawa „Kaliszanki”

Była to rzeczywistość kontrastów społecznych, pogłębiającej się nędzy, analfabetyzmu. Z tego powodu dostęp najbiedniejszych do opieki społecznej i zdrowotnej stał się misją dla niejednej z miejskich aktywistek. 

W części wystawy poświęconej Alinie Szapocznikow – znakomitej rzeźbiarce urodzonej w Kaliszu – zaprezentowany zostanie film Krzysztofa Tchórzewskiego „This is What I Leave You after Myself” ze zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Będzie też można zobaczyć obrazy partnerki Marii Konopnickiej – Marii Dulębianki, z muzeum poetki w Żarnowcu, kolekcję osobistych pamiątek aktorki Kazimiery Starzyckiej-Kubalskiej oraz wiele innych unikatowych zabytków i fotografii z kolekcji prywatnych, m.in. potomków Heleny Semadeni – nauczycielki Marii Dąbrowskiej.

 

Gratką, nie tylko dla kaliszan, będzie niewątpliwie oryginał wiersza Adama Asnyka pt. „Rodzinnemu miastu”, zachowany w zbiorach kaliskiego muzeum dzięki zapobiegliwości dawnych kustoszek

Kanwą do stworzenia wystawy stała się książka Anny Tabaki i Przemysława Dunaja pt. „Wszystko dla pań” (Kalisz 2018).

 


Po raz pierwszy w dziejach Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej nowa wystawa czasowa otwarta zostanie wirtualnie 21 maja o godz. 18:00 na profilu FB Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej

Wystawę zwiedzać będzie też można od 22 maja do 26 lipca w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza przy ul. Kolegialnej 4 (wejście od ul. Łaziennej).

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0