„Koniec srebrnej nitki” – nowy tom poetycki Izabeli Fietkiewicz-Paszek
Opublikowano:
12 października 2022
Od:
Do:
Początek:
Koniec:
12 października 2022 roku to dzień premiery 4. książki poetyckiej Izabeli Fietkiewicz-Paszek - zbioru sonetów poświęconych pisarkom i pisarzom związanym z Kaliszem.
Teksty zawarte w książce powstały w ramach Programu „Goście Radziwiłłów”, którego organizatorem jest Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Wydanie książki/produkcja filmu zostały dofinansowane w ramach stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.
Książka ukazała się dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Kalisza.
Patronat: Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu.
Andrzej Zmyślony:
„Uchwycić i zamknąć w czternastu wersach sonetu poetę z jego twórczością, a nie wpaść w czyhające pułapki od banału po patos, to kwestia wymagająca kunsztu niezwykłego. I to się autorce ze wszech miar udało. Uderza wszechstronna znajomość twórczości przedstawianych osób, o czym świadczy poetyckie żeglowanie po meandrach ich utworów z cytowaniem fraz włącznie, ale także forma listu, rozmowy, która spełnia wszelkie rygory kompozycyjne sonetu. Zbiór 22 sonetów, to tyleż twórców związanych trwale lub przelotnie z Kaliszem w przedziale stu pięćdziesięciu lat. Rozpoczyna, zmarły w 1881 roku, Teodor Tripplin (konia z rzędem, kto zna jego dorobek), kończy Arkadiusz Pacholski, którego pożegnaliśmy w roku ubiegłym.(…)”
Jarosław Trześniewski-Kwiecień:
„(…) To, że wspólnym kluczem jest Kalisz, miasto magiczne, jest najbardziej oczywiste. Jednakże jest jeszcze coś zupełnie innego w „Końcu srebrnej nitki” Izabeli Fietkiewicz-Paszek. To niespotykana forma sonet – quasi rozmowa z umarłymi, pośmiertny dialog, uchwycone najcenniejsze chwile z ich historii, nieraz tragicznych, wręcz portrety psychologiczne z celną diagnozą! I jak się je czyta, szczególnie na głos! I jaki jest pogłos, jak się zmieniają obrazy! Dopełnieniem owego panopticum calisiana jest postać Adama Asnyka, z listami bliskich mu osób, więcej mówiące niż sążniste biografie najwybitniejszego poety polskiego pozytywizmu.
Pisanie sonetów w poezji współczesnej jest wielce ryzykownym zajęciem. Po pierwsze są niemodne, pod drugie wymagają ogromnego wysiłku, by dorównać poetyckiemu „wzorcowi z Sevres”, pardon znad Tamizy – mówię wszak o Szekspirze. Izabela Fietkiewicz-Paszek sprostała temu niezwykle trudnemu wyzwaniu. To jest prawdziwe arcydzieło literackie. Gorąco polecam!”
Janusz Taranienko, redaktor tomu:
„Sonetowy poczet pisarzy kaliskich
Takich książek poetyckich nie widuje się codziennie; ba: są one rzadkością na polskim rynku wydawniczym. Izabela Fietkiewicz-Paszek publikuje autorski tom ponad dwudziestu sonetów, upamiętniający nieżyjących pisarzy związanych z Kaliszem. Są wśród nich ci najbardziej znani, jak Adam Asnyk, Maria Konopnicka, Maria Dąbrowska czy Wanda Karczewska; są mniej znani jak Stefan Otwinowski czy Marian Cezary Abramowicz; są też tacy, o których wiedzą wyłącznie kaliscy regionaliści i lokalni badacze historii. Najstarszy z „sonetowego pocztu pisarzy kaliskich”, powstaniec listopadowy, lekarz i podróżnik, Teodor Teodor Tripplin, urodził się w 1812 r. – najmłodszy, Arkadiusz Pacholski, zmarł zaledwie przed rokiem (2021) w wieku 57 lat i łączyła go z autorką tomu osobista znajomość. Godny podkreślenia jest fakt, że Izabela Fietkiewicz-Paszek w swoich wierszach przywołuje również twórczość i sylwetki pisarzy pochodzenia żydowskiego: Meira Pakentregera, Łucji Gliksman, Hermana Herszela Solnika i Rozy Jakubowicz – pamiętając o historycznej wielonarodowości i wielokulturowości ziemi kaliskiej. (Nie trzeba przypominać, jak ważna to deklaracja poetki w kontekście niedawnych wydarzeń w stolicy regionu, dotyczących spalenia Statutu Kaliskiego).
Poetka pilnuje dokumentalnej treści sonetów: stara się, by zawrzeć w nich charakterystyczne cechy pisarstwa swoich bohaterów, przytacza tytuły i fragmenty ich utworów, prezentuje znamienne wydarzenia z ich biografii łącząc je z historią miasta, lokalizuje postaci w topografii. A na dodatek, wszystko to czyni „z elegancją”, zamykając swoje refleksje w niełatwej przecież konwencji trzynastozgłoskowego sonetu włoskiego. Estetyczna wartość tych wierszy nie budzi żadnych wątpliwości.
Tom sonetów Izabeli Fietkiewicz-Paszek stwarza szansę nie tylko na przypomnienie, ale i na zachowanie ciągłości pamięci o pisarzach oraz – być może – spowoduje zainteresowanie ich postaciami i twórczością nie tylko kaliszan czy mieszkańców województwa. Chciałoby się powiedzieć, że podobna książka powinna powstać w każdym regionie. A może Fietkiewicz-Paszek zapoczątkuje taką ogólnopolską serię? Oby!”
Izabela Fietkiewicz-Paszek (ur. 1972) – poetka i animatorka kultury. Absolwentka filologii germańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim i kilku kierunków studiów podyplomowych (w tym filologii polskiej, filozofii, a ostatnio kierunku „Totalitaryzm – Nazizm – Holokaust” w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau). Finalistka Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego 2021 za tom „Lipiec na Białorusi”. Dwukrotnie nominowana w Ogólnopolskim Konkursie na Autorską Książkę Literacką w Świdnicy (2007 i 2010). Laureatka II nagrody VII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Złoty Środek Poezji” 2011 na najlepszy poetycki debiut roku 2010 za tom „Portret niesymetryczny”. Wiersze i recenzje publikowała m.in. w Akcencie, eleWatorze, we Frazie, w Migotaniach, przejaśnieniach, Toposie. Współpracowniczka kwartalnika „Elewator” od początku powstania czasopisma, przez kilka lat współpracowała także jako felietonistka i autorka recenzji z kwartalnikiem „Migotania” i dwumiesięcznikiem „Topos”. Współzałożycielka i członkini zarządu Stowarzyszenia Promocji Sztuki „Łyżka Mleka” i współorganizatorka Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej odbywającego się w Kaliszu w latach 2011-2019. Moderatorka spotkań autorskich, jurorka konkursów, redaktorka książek. Dwukrotna laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza w dziedzinie upowszechniania kultury (2011, 2016), stypendystka Zaiks-u (2016) oraz dwukrotna Stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury (2017, 2022). Mieszka w Kaliszu. Zawodowo od dwóch lat związana z Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Asnyka w Kaliszu, prowadzi autorskiego vloga o książkach poetyckich pn. „Krótka piłka”. Jej wiersze były tłumaczone na wiele języków, doczekały się publikacji prasowych (także książkowych – w pracach zbiorowych) i krytycznych omówień m.in. we Francji, w Rosji, w Serbii i w Anglii.
Wydawca: Zaułek Wydawniczy Pomyłka, Tanowo 2022
Obrazy: Jarek Wójcik
Redakcja i konsultacja literacka: Patrycja Jarosz, Janusz Taranienko
Wszystko o książce będzie sukcesywnie umieszczane na stronie autorskiej.
Książki poetyckie Izabeli Fietkiewicz-Paszek:
„Portret niesymetryczny” (Goddam Agencja Artystyczna, Piaseczno 2010)
„Próby wyjścia” (Zaułek Wydawniczy Pomyłka, Szczecin 2011)
„Sonet. Spętanie” (Zaułek Wydawniczy Pomyłka, Szczecin 2016) wspólnie z: Darek Foks, Teresa Rudowicz, Cezary Sikorski, Aleksandra Słowik.
„Lipiec na Białorusi” (Zaułek Wydawniczy Pomyłka, Szczecin 2020)
„Koniec srebrnej nitki” (Zaułek Wydawniczy Pomyłka, Tanowo 2022)