fot. Materiały prasowe

„Koniec srebrnej nitki” – nowy tom poetycki Izabeli Fietkiewicz-Paszek

12 października 2022 roku to dzień premiery 4. książki poetyckiej Izabeli Fietkiewicz-Paszek - zbioru sonetów poświęconych pisarkom i pisarzom związanym z Kaliszem.

 

Teksty zawarte w książce powstały w ramach Programu „Goście Radziwiłłów”, którego organizatorem jest Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Wydanie książki/produkcja filmu zostały do­finansowane w ramach stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.

Książka ukazała się dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Kalisza.

Patronat: Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu.

 

Andrzej Zmyślony:

Okładka książki zabeli Fietkiewicz Paszek "Koniec srebrnej nitki"

Izabela Fietkiewicz Paszek „Koniec srebrnej nitki”, Zaułek Wydawniczy Pomyłka

 

„Uchwycić i zamknąć w czternastu wersach sonetu poetę z jego twórczością, a nie wpaść w czyhające pułapki od banału po patos, to kwestia wymagająca kunsztu niezwykłego. I to się autorce ze wszech miar udało. Uderza wszechstronna znajomość twórczości przedstawianych osób, o czym świadczy poetyckie żeglowanie po meandrach ich utworów z cytowaniem fraz włącznie, ale także forma listu, rozmowy, która spełnia wszelkie rygory kompozycyjne sonetu. Zbiór 22 sonetów, to tyleż twórców związanych trwale lub przelotnie z Kaliszem w przedziale stu pięćdziesięciu lat. Rozpoczyna, zmarły w 1881 roku, Teodor Tripplin (konia z rzędem, kto zna jego dorobek), kończy Arkadiusz Pacholski, którego pożegnaliśmy w roku ubiegłym.(…)”

 

Jarosław Trześniewski-Kwiecień:

 

„(…) To, że wspólnym kluczem jest Kalisz, miasto magiczne, jest najbardziej oczywiste. Jednakże jest jeszcze coś zupełnie innego w „Końcu srebrnej nitki” Izabeli Fietkiewicz-Paszek. To niespotykana forma sonet – quasi rozmowa z umarłymi, pośmiertny dialog, uchwycone najcenniejsze chwile z  ich historii, nieraz tragicznych, wręcz portrety psychologiczne z celną diagnozą! I jak się je czyta, szczególnie na głos! I jaki jest pogłos, jak się zmieniają obrazy! Dopełnieniem owego panopticum calisiana jest postać Adama Asnyka, z listami bliskich mu osób, więcej mówiące niż sążniste biografie najwybitniejszego poety polskiego pozytywizmu.

Pisanie sonetów w poezji współczesnej jest wielce ryzykownym zajęciem. Po  pierwsze są niemodne, pod drugie wymagają ogromnego wysiłku, by dorównać poetyckiemu „wzorcowi z Sevres”, pardon znad Tamizy – mówię wszak o Szekspirze. Izabela Fietkiewicz-Paszek sprostała temu niezwykle trudnemu wyzwaniu. To jest prawdziwe arcydzieło literackie. Gorąco polecam!”

 

Janusz Taranienko, redaktor tomu:

Plakat zapowiadający spotkanie autorskie

Plakat zapowiadający spotkanie autorskie

 

„Sonetowy poczet pisarzy kaliskich

Takich książek poetyckich nie widuje się codziennie; ba: są one rzadkością na polskim rynku wydawniczym. Izabela Fietkiewicz-Paszek publikuje autorski tom ponad dwudziestu sonetów, upamiętniający nieżyjących pisarzy związanych z Kaliszem. Są wśród nich ci najbardziej znani, jak Adam Asnyk, Maria Konopnicka, Maria Dąbrowska czy Wanda Karczewska; są mniej znani jak Stefan Otwinowski czy Marian Cezary Abramowicz; są też tacy, o których wiedzą wyłącznie kaliscy regionaliści i lokalni badacze historii. Najstarszy z „sonetowego pocztu pisarzy kaliskich”, powstaniec listopadowy, lekarz i podróżnik, Teodor Teodor Tripplin, urodził się w 1812 r. – najmłodszy, Arkadiusz Pacholski, zmarł zaledwie przed rokiem (2021) w wieku 57 lat i łączyła go z autorką tomu osobista znajomość. Godny podkreślenia jest fakt, że Izabela Fietkiewicz-Paszek w swoich wierszach przywołuje również twórczość i sylwetki pisarzy pochodzenia żydowskiego: Meira Pakentregera, Łucji Gliksman, Hermana Herszela Solnika i Rozy Jakubowicz – pamiętając o historycznej wielonarodowości i wielokulturowości ziemi kaliskiej. (Nie trzeba przypominać, jak ważna to deklaracja poetki w kontekście niedawnych wydarzeń w stolicy regionu, dotyczących spalenia Statutu Kaliskiego).

Poetka pilnuje dokumentalnej treści sonetów: stara się, by zawrzeć w nich charakterystyczne cechy pisarstwa swoich bohaterów, przytacza tytuły i fragmenty ich utworów, prezentuje znamienne wydarzenia z ich biografii łącząc je z historią miasta, lokalizuje postaci w topografii. A na dodatek, wszystko to czyni „z elegancją”, zamykając swoje refleksje w niełatwej przecież konwencji trzynastozgłoskowego sonetu włoskiego. Estetyczna wartość tych wierszy nie budzi żadnych wątpliwości.

Tom sonetów Izabeli Fietkiewicz-Paszek stwarza szansę nie tylko na przypomnienie, ale i na zachowanie ciągłości pamięci o pisarzach oraz – być może – spowoduje zainteresowanie ich postaciami i twórczością nie tylko kaliszan czy mieszkańców województwa. Chciałoby się powiedzieć, że podobna książka powinna powstać w każdym regionie. A może Fietkiewicz-Paszek zapoczątkuje taką ogólnopolską serię? Oby!”

 

 

fot. Maksymilian Kryszak

fot. Maksymilian Kryszak

Izabela Fietkiewicz-Paszek (ur. 1972) – poetka i animatorka kultury. Absolwentka filologii germańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim i kilku kierunków studiów podyplomowych (w tym filologii polskiej, filozofii, a ostatnio kierunku „Totalitaryzm – Nazizm – Holokaust” w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau). Finalistka Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego 2021 za tom „Lipiec na Białorusi”. Dwukrotnie nominowana w Ogólnopolskim Konkursie na Autorską Książkę Literacką w Świdnicy (2007 i 2010). Laureatka II nagrody VII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Złoty Środek Poezji” 2011 na najlepszy poetycki debiut roku 2010 za tom „Portret niesymetryczny”. Wiersze i recenzje publikowała m.in. w Akcencie, eleWatorze, we Frazie, w Migotaniach, przejaśnieniach, Toposie. Współpracowniczka kwartalnika „Elewator” od początku powstania czasopisma, przez kilka lat współpracowała także jako felietonistka i autorka recenzji z kwartalnikiem „Migotania” i dwumiesięcznikiem „Topos”. Współzałożycielka i członkini zarządu Stowarzyszenia Promocji Sztuki „Łyżka Mleka” i współorganizatorka Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej odbywającego się w Kaliszu w latach 2011-2019. Moderatorka spotkań autorskich, jurorka konkursów, redaktorka książek. Dwukrotna laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza w dziedzinie upowszechniania kultury (2011, 2016), stypendystka Zaiks-u (2016) oraz dwukrotna Stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury (2017, 2022). Mieszka w Kaliszu. Zawodowo od dwóch lat związana z Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Asnyka w Kaliszu, prowadzi autorskiego vloga o książkach poetyckich pn. „Krótka piłka”. Jej wiersze były tłumaczone na wiele języków, doczekały się publikacji prasowych (także książkowych – w pracach zbiorowych) i krytycznych omówień m.in. we Francji, w Rosji, w Serbii i w Anglii.

 

Wydawca: Zaułek Wydawniczy Pomyłka, Tanowo 2022
Obrazy: Jarek Wójcik
Redakcja i konsultacja literacka: Patrycja Jarosz, Janusz Taranienko
Wszystko o książce będzie sukcesywnie umieszczane na stronie autorskiej.

Książki poetyckie Izabeli Fietkiewicz-Paszek:

„Portret niesymetryczny” (Goddam Agencja Artystyczna, Piaseczno 2010)
„Próby wyjścia” (Zaułek Wydawniczy Pomyłka, Szczecin 2011)
„Sonet. Spętanie” (Zaułek Wydawniczy Pomyłka, Szczecin 2016) wspólnie z: Darek Foks, Teresa Rudowicz, Cezary Sikorski, Aleksandra Słowik.
„Lipiec na Białorusi” (Zaułek Wydawniczy Pomyłka, Szczecin 2020)
„Koniec srebrnej nitki” (Zaułek Wydawniczy Pomyłka, Tanowo 2022)

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
1
Świetne
Świetne
5
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0