Polish Soloists Trio dla północnej Wielkopolski
Opublikowano:
28 września 2021
Od:
Do:
Początek:
Koniec:
Na początku września mieszkańcy Skrzatusza oraz okolic Górki Klasztornej mieli niecodzienną możliwość wysłuchania koncertu, którego bohaterem był Jan Sebastian Bach i jego Wariacje Goldbergowskie. Wystąpiło Polish Soloists Trio w składzie: Sebastian Czaja /skrzypce/, Tomasz Rosiński /altówka/ oraz Jan Lewandowski /wiolonczela/.
Polish Soloists Trio
Doskonałe Polish Soloists Trio stanowi fundament orkiestry smyczkowej Polish Soloists. Od ponad trzech lat koncertuje w najważniejszych salach koncertowych oraz współpracuje z najwybitniejszymi artystami światowej klasy (m.in. B. Nizioł, M. Zdunik, A. Sitkovetsky czy D. Ishizaka). Utalentowani muzycy z Wariacji Goldbergowskich utkali muzyczną opowieść, która na długo zapadła w pamięci publiczności zgromadzonej w zabytkowych wnętrzach Sanktuariów w Górce Klasztornej oraz Skrzatuszu.
Lek na bezsenność w wersji na smyczki
Za skomponowanie Wariacji Goldbergowskich Johann Sebastian Bach otrzymał najwyższe honorarium w swoim życiu. Należą one do jego najpopularniejszych dzieł.
Genialny cykl, który miał stać się idealnym remedium na bezsenność.
Zdaniem muzykologów Wariacje Goldbergowskie należą do najważniejszych dzieł na instrument klawiszowy. Johann Sebastian Bach skomponował je na zamówienie hrabiego von Keyserlinga, rosyjskiego dyplomaty zmagającego się z bezsennością.
Na jego prośbę powstał utwór składający się z arii i trzydziestu wariacji na klawesyn, które nocami grywał dla hrabiego uczeń Bacha – Johann Gottlieb Goldberg. Materiał ten nieustannie inspirował inspirował muzyków.
Poza wersją na fortepian doczekał się wielu opracowań m.in. na trio smyczkowe
W trakcie koncertu publiczność wysłuchała utworu w aranżacji z 1984 roku autorstwa jednego z najbardziej uznanych współczesnych kompozytorów i dyrygentów – Dmitry’ego Sitkovetsky’ego. Rosyjski skrzypek przyznał, że podczas jego pracy nad dziełem Bacha istotnym punktem odniesienia była niezwykle emocjonalna, żywa i pełna pasji interpretacja pianisty Glenna Goulda.
Wersja na skrzypce Sitkovetsky’ego w swym wyrazie jest równie poruszająca, subtelna i aksamitna.
Koncerty odbyły się kolejno 4 września w Sanktuarium Maryjnym w Górce Klasztornej oraz 5 września w Sanktuarium w Skrzatuszu. Jedne z najstarszych sanktuariów w Polsce przyciągnęły dużą liczbę publiczności, która nagrodziła artystów owacjami na stojąco. Dodatkowo koncert z Górki Klasztornej transmitowany był w internecie poprzez telewizję sanktuarium. Bardzo przychylny odbiór koncertów nakłonił organizatorów do kontynuowania kulturalnej współpracy, która w przyszłości będzie miała na celu wzbogacenie życia kulturalnego dla mieszkańców okolicznych miejscowości.
Koncerty „Polish Soloists Trio – Dla Północnej Wielkopolski” zostały zrealizowane w ramach programu „Kultura w drodze” przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury.
O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz: tutaj