fot. Dariusz Madziński

Zdjęcia, które wkręcają w życie. Finał konkursu Wielkopolska Press Photo

Po raz drugi z rzędu Dariusz Madziński, fotograf z Piły, zdobył nagrodę Grand Prix konkursu fotograficznego WIELKOPOLSKA PRESS PHOTO 2018, organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Po raz drugi z rzędu Dariusz Madziński, fotograf z Piły, zdobył nagrodę Grand Prix konkursu fotograficznego WIELKOPOLSKA PRESS PHOTO 2018, organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. 

 

Madziński wygrał Konkurs zestawem zdjęć pod tytułem „Człowiek”, przedstawiających codzienność bezdomnego od 10 lat pana Piotra, który radzi sobie z życiem, jak może.

– Był to projekt fotograficzny na wystawę „Mój bohater” Pilskiego Klubu Pasjonatów Fotografii Kadr w ramach tegorocznego Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii.  Wytypowałem na bohatera swojego fotoreportażu właśnie pana Piotra, który żyje na obrzeżach Piły. Pomyślałem, że nie mamy pojęcia, co takie osoby robią, jak sobie radzą, jak żyją… Zdjęcia robiłem od stycznia do marca tego roku. Kontakt z panem Piotrem pokazał mi, jak kruche są lub mogą być podstawy naszej codzienności– mówił Dariusz Madziński w rozmowie telefonicznej tuż po werdykcie jury.

 

Na tegoroczny Konkurs WIELKOPOLSKA PRESS PHOTO rekordowa liczba 87 autorów przysłała 1236 zdjęć – pojedynczych i w zestawach.

Jury, obradujące 5 listopada 2018 roku w składzie: Maciej Moskwa (fotoreporter, wielokrotnie nagradzany za reportaże z różnych stron światamiejsc ogarniętych kryzysem wojny i konfliktami wewnętrznymi, absolwent i wykładowca Sopockich Szkół Fotografii – przewodniczący jury), Mariusz Forecki (fotoreporter-dokumentalista, autor wielu projektów rejestrujących zmiany zachodzące w Polsce i na terenach byłego ZSRR po 1989 roku), Jerzy Mianowski (prezes Stowarzyszenia Prasy Lokalnej), Władysław Nielipiński (WBPiCAK) i Mateusz Kiszka (WBPiCAK – sekretarz jury) przyznało również nagrody i wyróżnienia za zestawy i zdjęcia pojedyncze w pięciu regulaminowych kategoriach.

 

Paweł F. Matysiak „Księgarnia”

Pierwsze nagrody w kategorii „Wydarzenia” otrzymali:

Paweł F. Matysiak za zestaw zdjęć „Księgarnia”

Jędrzej Nowicki za zdjęcie pojedyncze „Mistrzostwo Polski”

 
 

Pierwsze nagrody w kategorii „Człowiek i jego pasje”:

Anka Gregorczyk za zestaw zdjęć „Kosmiczne dziewczyny”

Michał Adamski za zdjęcie pojedyncze „Debata”

Jędrzej Nowicki „Mistrzostwo Polski”

 

Pierwsze nagrody w kategorii „Życie codzienne”:

Waldemar Stube za zestaw zdjęć „Codzienność”

Agnieszka Maruszczyk za zdjęcie pojedyncze „Stacja Wolimierz”

 

Pierwsze nagrody w kategorii „Sport”:

Artur Kucharczak za zestaw zdjęć „Pieczarka Wielichowo”

Adam Jastrzębowski za zdjęcie pojedyncze „Sędzia”

Dariusz Madziński „Człowiek”

 

W kategorii „Przyroda i ekologia”:

Anka Gregorczyk za zestaw zdjęć „Krajobrazy tymczasowe”

Artur Pławski za zdjęcie pojedyncze „Pastwisko”

 

Wyróżnienia otrzymali:  Artur Pławski (2), Łukasz Gdak (3), Jędrzej Nowicki, Łukasz Szamałek (2), Marcin Drab, Marek Zakrzewski, Dariusz Madziński, Stepan Rudik, Adam Jastrzębowski, Sebastian Uciński, Bartosz Jankowski i Krzysztof Grabara.

Tuż po obradach jurorzy komentowali:

Maciej Moskwa: – Wybraliśmy zwycięzcę po długiej dyskusji, ale właściwie byliśmy jednogłośni. Postawiliśmy na narrację i bliskość fotografa wobec tematu – na jego zaangażowanie. Takie zaangażowanie, w którym nie ma popisu i dominacji autora zdjęć, tylko jest opowiadanie o trudnym życiu. To także ukłon w stronę klasyki i tradycji w czasach, kiedy świat fotografii jest w nieustannej transformacji. Temat był już wielokrotnie eksplorowany przez fotografów, ale w tej historii dostrzegliśmy pewien zakręt i wyłom, które sprawiają, że jest ona inna, wyjątkowa. I za tę pracę, za bliskość i jednoczesne nienadużycie siły fotografa jest ta nagroda. Na tegoroczny Konkurs przyszło sporo zdjęć, które skupiają się na lokalności, co uważam za cenne dla fotografii reportażowej.  

Mariusz Forecki: – Problem bezdomności jest ciągle aktualny i ważki, mimo że nie dostrzega się go już i zapomina się o nim. Wartością zwycięskiego zestawu jest też to, że nie ma tutaj popisywania się umiejętnościami i efekciarstwem fotograficznym. Autor poświęcił dużo czasu na dotarcie do bohatera, a on pokazał mu takie elementy swojego życia, których nie widzieliśmy we wcześniejszych materiałach robionych w kraju. Bardzo ciekawa w tegorocznym Konkursie była kategoria „Człowiek i jego pasje”, z największą ilością tematów i problemów. Ważną rolą tego Konkursu jest edukacja, a naszym zadaniem jest też wskazywanie na fotografię humanistyczną, gdzie bohaterem jest człowiek i wszystko, co go spotyka. Po stronie słabości wskazałbym to, że część zestawów sprawiała wrażenie zaczętych, ale niedokończonych lub urwanych.

Wernisaż wystawy pokonkursowej Wielkopolska Press Photo 2018, połączony z wręczeniem nagród, odbędzie się 8 grudnia 2018 roku w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, przy ul. Prusa 3 w ramach „Dnia Fotografii”.  

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0