„Chleb wolnościowy” – Paweł Piechnik, wernisaż 7 listopada 2024
Opublikowano:
5 listopada 2024
Od:
Do:
Początek:
Koniec:
Sformułowanie "chleb wolnościowy" było używane przez więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, zlokalizowanych na terenie Polski podczas II wojny światowej w XX w. Oznaczało chleb wypiekany poza obozem, na wolności.
„Chleb wolnościowy – tom drugi” to kolejna część komiksowego tryptyku pod tym samym tytułem, dotycząca teraźniejszości. Zawiera przejmujący zbiór fragmentów rozmów z różnymi ludźmi, przeprowadzonych przez autora w ostatniej dekadzie.
Głos zabierają m.in.: żołnierki z Ukrainy przetrzymywane pod Mariupolem, licealistka, studentka, trener personalny, pracownik socjalny, dyrektor domu pomocy, psychoterapeuta, menedżer, bezdomny i wielu innych.
Bohaterowie poruszają bardzo różne tematy np. przemoc, ubóstwo, uzależnienie, strata bliskiej osoby, wojna, ale też niesienie pomocy i edukacja. W pozornie odległych zagadnieniach autor reportażu prowokuje do szukania odpowiedzi, czym jest „chleb wolnościowy” dzisiaj i co oznacza wolność w świecie poza drutami. Poszukiwania te rozgrywają się na wielu płaszczyznach, które w przedziwny sposób przecinają, mijają lub łączą ze sobą
Wernisaż 7 listopada 2024, Galeria u Jezuitów, godzina 18.00
O autorze
Paweł Piechnik autor serii komiksów poruszających ważne tematy łączące przeszłość z teraźniejszością, jest absolwentem Wydziału Architektury na Politechnice Poznańskiej. Studiował również na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2005 r. zajmuje się zawodowo komiksem, ilustracją oraz współtworzy filmy animowane („Hero and the Message”, 2016; „Jeszcze dzień życia”, 2018), filmy do gier komputerowych („Wiedźmin 3”, „Division 2”, „For Honor 2”itp.) oraz maluje autorskie murale.
W roku 2012 został nagrodzony Grand Prix w 23. Międzynarodowym konkursie na krótką formę komiksową w ramach udziału w Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi za pracę zatytułowaną “Link”. Od roku 2019 twórczość Pawła Piechnika porusza ważne tematy osadzone w kontekście historycznym i przenosi je na kanwę współczesnej formy komiksu. Pierwszy tom “Chleba wolnościowego”, wydany przez Państwowe Muzeum na Majdanku, otworzył drogę do stworzenia tryptyku o tej samej nazwie.
W ramach promowania idei “Chleba wolnościowego” Paweł Piechnik bierze udział w wydarzeniach wspierających pamięć historyczną, targach komiksów oraz prowadzi autorskie warsztaty dla dzieci i młodzieży z zakresu tworzenia krótkich form komiksowych.
Jest laureatem Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego, był rezydentem w programie „Goście Radziwiłłów” organizowanym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.