fot. z archiwum projektu

Komu w drogę, temu czas…

Zapraszamy na relację z projektu Sztuka PrzyZiemna, zrealizowanego w ramach programu pt. "Kultura w drodze".

Pierwszy etap realizacji projektu obejmował dwa wyjazdy w poszukiwaniu odpowiednich miejsc na przeprowadzenie działań.

 

W trakcie pierwszego rekonesansu, 27 sierpnia, wstępnie zaproszono do udziału społeczność wiejską Sulejewa, Popowa Wonieskiego oraz Witosławia.

Kontakt i rozmowy z sołtysami rokowały dobrą współpracę. Czas pandemiczny i wprowadzanie coraz to większych obostrzeń wpłynęły jednak na decyzję włodarzy wsi i wycofanie się z udziału w projekcie.

 

Rozpoczęto kolejne poszukiwania małych, odległych od ośrodków kultury miejscowości. W rezultacie wertowania mapy i wykonania kilkunastu telefonów znaleziono kolejnych gospodarzy wsi chętnych do współpracy.

 

Kultura PrzyZiemna, fot. z archiwum projektu

Kultura PrzyZiemna, fot. z archiwum projektu

9 października projekt zajechał do Górki Duchownej, Wilkowic oraz Gronówka.

Odbyły się spotkania z sołtysami, którym przekazano plakaty promujące wydarzenie. Mieszkańców zaproszono do udziału w warsztatach artystycznych, w których inspiracją do działania miała być natura.

Akcje

17 października projekt ponownie wyruszył w trasę. Droga do Górki Duchownej okazała się trudna.

 

Godzinne kluczenie po okolicy, natrafianie na kolejne roboty drogowe, wreszcie przetarcie szlaku i … czekający w świetlicy sołtys. Mieszkańcy nie skorzystali z zaproszenia.

 

Kolejna wioska, Wilkowice, lekki niepokój.  Tu jednak chętni nie zawiedli. Spotkanie rozpoczęło się częścią merytoryczną, przybliżającą w przystępny sposób sylwetki artystów tworzących w nurcie Sztuki Ziemi.

 

Kultura PrzyZiemna, fot. z archiwum projektu

Kultura PrzyZiemna, fot. z archiwum projektu

Później uczestnicy akcji w różnym wieku, włączyli się w tworzenie mandali z naturalnych materiałów: kasztanów, orzechów, kamyków, piór. Liście posłużyły dzieciom jako podłoże do malarskich impresji i różnorodnych kompozycji.

Kilkugodzinne warsztatowe spotkanie zostało ciepło przyjęte przez uczestników, co bardzo cieszy. Kolejne spotkanie z mieszkańcami Wilkowic zaplanowano w plenerze.

Dalsze działania

24 października – zgodnie z umową – projekt zawitał ponownie do Wilkowic, a w jego realizacji pomagało tym razem słońce.

 

Spotkanie miało miejsce przed wiejską remizą, krótki rekonesans, szukanie najlepszego miejsca. Wspólnota, działanie, rozmowy.

 

Kultura PrzyZiemna, fot. z archiwum projektu

Kultura PrzyZiemna, fot. z archiwum projektu

Dzieci spontanicznie weszły w interakcje z naturą tworząc instalacje, dorośli dołączyli do akcji przynosząc ze sobą część bogactwa swoich przydomowych ogrodów.

 

W centrum łąki stworzona została kwietna piramida – przy dźwiękach kavalu.

 

22 listopada projekt zajeżdża do Gronówka. Coraz większe rygory pandemiczne uniemożliwiają umówione działania warsztatowe w świetlicy wiejskiej. Stworzona zostaje jednak przestrzenna instalacja, kompozycja otwarta dla każdego chętnego do włączenia się w projekt.

Projekt warsztatów pt. „Kultura PrzyZiemna” został zrealizowany w ramach programu „Kultura w drodze” przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury.

O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz:  tutaj

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0