fot. Materiały organizatora

Moda w ziemiańskim świecie

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy zaprasza na wystawę pt. „Moda w ziemiańskim świecie”. To kolejna odsłona organizowanej od wielu lat serii wystaw czasowych o tematyce związanej z ziemiańskim stylem życia, obyczajowością i spuścizną kulturalną.

Celem wystawy jest ukazanie w sposób przekrojowy różnorodności i przemian świata mody z XIX i pocz. XX w. z jakim stykali się przedstawiciele warstwy ziemiańskiej – uwagę zwraca się nie tylko na reprezentacyjne stroje męskie i kobiece, ale także między innymi na ubiory codzienne i dziecięce.

 

Ekspozycję uzupełnia wybór grafiki żurnalowej i fotografii z epoki, a bogata scenografia oraz katalog wystawy wykorzystują również reprodukcje fotografii oraz ciekawe cytaty ze wspomnień i pamiętników.

 

Ekspozycja koncentruje się wokół trzech zasadniczych tematów. Pierwszy z nich to moda męska, poczynając od tradycyjnych strojów narodowych – kontuszy, używanych już wówczas w charakterze ubioru wyłącznie reprezentacyjnego w czasie uroczystości prywatnych i patriotycznych), aż po typowe dla drugiej połowy XIX i pocz. XX stulecia stroje wizytowe i codzienne (fraki, surduty, żakiety i zmiany mody w tym zakresie).

Kolejne zagadnienie to moda kobieca, ukazywana w pierwszej kolejności przez pryzmat strojów noszonych przez podążające za jej wymogami ziemianki – od charakterystycznych dla połowy XIX stulecia krynolin, poprzez turniury z II połowy tegoż wieku, aż po modę okresu belle époque i tzw. drugiego empiru z ostatnich lat przed I wojną światową, w tym przykłady strojów balowych, wizytowych, spacerowych oraz, nie mniej ważne dla płci pięknej, akcesoria: wachlarze, rękawiczki, parasolki, torebki.

 

plakat wystawy

plakat wystawy

Trzeci, zamykający wystawę krąg tematyczny to stroje pozostające zwykle nieco w cieniu wcześniej wymienionych, ubiory codzienne i dziecięce oraz nieodłącznie związane z dawnymi rezydencjami liberie służby.

Obok kontrastu zazwyczaj stosunkowo prostych ubiorów codziennych i bogato zdobionych strojów reprezentacyjnych, szczególną uwagę zwracamy na charakterystyczne cechy ubrań dziecięcych, w początkach przedstawionej tu epoki ściśle wzorowanych na strojach dorosłych, tak różnych co do koncepcji od ubiorów późniejszych i obecnie nam znanych.

Wystawa prezentowana jest od 4 maja 2021 roku w części ekspozycyjnej dobrzyckiego pałacu, w trzech reprezentacyjnych salach parteru (dawnej jadalni, antykamery i salonu), których dekoracje ścienne – znakomicie zachowane polichromie ścienne z przełomu XVIII i XIX w. – stanowią doskonałe tło dla eksponatów, pomagając wprowadzić widza w atmosferę epoki i klimat życia w rezydencjach arystokracji i zamożnego ziemiaństwa w XIX stuleciu. 

 

Wystawa powstała w oparciu o zbiory instytucji muzealnych z całego kraju m.in. Muzeów Narodowych w Krakowie i Poznaniu, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Krakowa, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i wielu innych.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
1
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0