fot. Mirosław Jurgielewicz i Krzysztof Nowak

7 grzechów głównych osób pełnosprawnych

Konin, sobota 7 marca. Z drżeniem serca oczekiwaliśmy gości zaproszonych na wydarzenie kulturalne pod hasłem „7 grzechów głównych osób pełnosprawnych”. To był deszczowy dzień, który obfitował w niepokojące doniesienia na temat zagrożenia epidemicznego. Baliśmy się, że frekwencja będzie mała…

Tymczasem na wernisaż przybyło kilkadziesiąt osób zainteresowanych życiem kulturalnym Konina, jak również przyjaciele i znajomi autorek, współpracownicy i podopieczni Fundacji PODAJ DALEJ, a także grupa osób głuchych, dla których spotkanie tłumaczyła na język migowy Karina Akseńczuk.

Doceniaj nawet najmniejsze rzeczy

Autorkami projektu „7 grzechów głównych osób pełnosprawnych” Paula Klama i Marika Sypniewska. To architektki z Konina. W wolnych chwilach Paula pisze poezję, a Marika fotografuje. Spotkały się w Fundacji PODAJ DALEJ. Tutaj poznały osoby z niepełnosprawnościami, które mimo wielu ograniczeń radzą sobie w życiu, spełniają marzenia i są szczęśliwe! O tym szczęściu i radości z małych rzeczy często zapominają osoby pełnosprawne.

 

„7 grzechów...” ma pomóc osobom pełnosprawnym docenić życie, swój potencjał i zdrowe ciało. Autorki chcą zachęcić do cieszenia się tym, co mamy i nie odkładania marzeń na później…

Podczas wernisażu Kasia Chmiel z portalu Czytam Duszkiem zaapelowała do zebranych, aby w wierszach Pauli poszukali swoich grzeszków - wymówek, lenistwa i zachęciła, aby zabrali się do pracy, do realizacji swoich marzeń i zrobili coś dobrego nie tylko dla siebie, ale też dla innych.

Słuchaj, migaj, czytaj…

W odpowiedzi na zaproszenie Fundacji PODAJ DALEJ wiersze z tomiku „7 grzechów” wyrecytował Andrzej Seweryn. Można ich posłuchać tutaj. To prawdziwa uczta!

Podczas wernisażu każdy z gości miał możliwość wyrecytować wybrany wiersz.

 

Paula Klama przemawia do uczestników wystawy, ma okulary, rozpuszczone, długie, ciemne włosy opadają jej na ramiona. W prawej dłoni trzyma mikrofon. Lewą gestykuluje. Za nią na ścianie wyświetlony obraz okładki tomiku

Paula Klama, fot. Mirosław Jurgielewicz i Krzysztof Nowak

To była wzruszająca chwila, szczególnie kiedy Joasia, która na co dzień ma problemy z mówieniem, w wielkim skupieniu, najlepiej jak potrafiła wyrecytowała wiersz „Melancholijność”. Wiersz „Auto-ograniczenia” wymigała jedna z głuchych uczestniczek wystawy.

Kumulację mojego wzruszenia spowodowało miganie jednego z moich tekstów przez osobę głuchą. Zapamiętam to do końca życia. W powietrzu dało odczuć się wrażenie, że nie ma podziału na sprawnych i niepełnosprawnych. Tak powinno być na co dzień. Bo przecież łączy nas jedno - pragnienie spełniania marzeń oraz obawa przed ich realizacją. – podkreśla Paula Klama.

Wielkie marzenie do spełnienia!

Z projektem „7 grzechów” wiąże się też wielkie marzenie - Osada Janaszkowo.

 

To będzie ośrodek, w którym osoby z niepełnosprawnością z całej Polski będą uczyły się niezależnego życia i będą szczęśliwe.

Marika Sypniewska autorka fotografii stoi z przewieszonym na szyi aparatem, spogląda w bok. Za nią na ścianie wiszą plansze z fotografiami. Przy ścianie stoły z poczęstunkiem oraz egzemplarzami tomiku dla uczestników wystawy.

Marika Sypniewska, fot. Mirosław Jurgielewicz i Krzysztof Nowak

Każdy może pomóc stworzyć to miejsce i zmienić życie wielu ludzi, których niepełnosprawność zamknęła w domu. Wejdź tutaj i zobacz jak możesz pomóc.

W tym trudnym czasie zapraszamy na wystawę 

Nasza wystawa czeka na Państwa w Centrum Organizacji Pozarządowych w Koninie, ul. 3 maja 1-3 . Zapraszamy wtedy, gdy już będzie można odwiedzać miejsca publiczne i instytucje kultury. 

 

Tymczasem wystawę „7 grzechów” można oglądać online na naszej stronie. Tutaj można też zamówić bezpłatny tomik wierszy. Jego wysyłka nastąpi w późniejszym, bezpiecznym terminie.

Powoli budujemy harmonogram wystaw w Polsce na drugą połowę roku. Osoby zainteresowane obejrzeniem wystawy bądź zorganizowaniem wernisażu u siebie, zapraszamy do kontaktu przez stronę projektu.