fot. G. Pawlak

Strategie przestrzenne. Nowa wystawa w Muzeum Śremskim

2 czerwca w Muzeum Śremskim odbył się wernisaż wystawy „Strategie przestrzenne” zorganizowanej przez Wydział Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu we współpracy ze śremskim muzeum.

 

W środku i na zewnątrz

To pierwsza wystawa, która została zorganizowana po podpisaniu umowy partnerskiej, na mocy której corocznie śremianie będą mogli obejrzeć specjalnie przygotowaną wystawę, prezentującą dorobek artystyczny wydziału oraz innych zapraszanych na wystawy artystów z całej Polski.

 

Strategie przestrzenne #1 - plakat wystawy w Muzeum Śremskim

Strategie przestrzenne #1 – plakat wystawy w Muzeum Śremskim

Dyrektor śremskiej placówki jest bardzo zadowolony z podpisanego porozumienia: „Będziemy mieli co roku nowe interesujące wydarzenie naszej sali wystawowej, która jest stworzona właśnie do tego rodzaju ekspozycji. Przeszklone ściany umożliwiają oglądanie obiektów z zewnątrz, nawet w godzinach kiedy muzeum jest nieczynne. A i ze środka perspektywa parku i ogrodu jest niezwykłym tłem dla znajdujących się wewnątrz obiektów”.

Zaproszenie do udziału w wystawie przyjęło 23 artystów, z sześciu ośrodków akademickich: Maciej Aleksandrowicz – dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Mariusz Białecki i Tomasz Sobisz z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Sławomir Biernat i Jan Tutaj z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Grzegorz Gwiazda z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Grzegorz Niemyjski i Michał Staszczak z Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Geperta we Wrocławiu, Paweł Otwinowski z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Tomasz Jędrzejewski – prezes Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy oraz Jarosław Bogucki, Izabela Grudzińska, Wiesław Koronowski, Rafał Kotwis, Igor Mikoda, Wiesław Napierała, Martyna Pająk, Marcin Radziejewski, Norbert Sarnecki, Konrad Smela, Wojciech Tężycki, Szymon Zwoliński i Michał Wielopolski z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. 23 artystów zaprezentowało w Śremie 26 obiektów. Bardzo różnych obiektów i bardzo różnych spojrzeń na rzeźbę.

 

Galeria rozmaitości

Kuratorzy wystawy Jarosław Bogucki i Wiesław Koronowski z Wydziału Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu w komentarzu do wystawy napisali „W kontekście przywracania podmiotowości wystawiającemu artyście, istotne jest zrozumienie, że każdy artysta posiada unikalny głos i wrażliwość, które ujawniają się w jego dziełach. Ostatnio jednak, dominacja kuratorskiego doboru stylistyki i tematów prac prowadzi do ograniczeń, uniemożliwiając artystom pełne wyrażenie swojej autentyczności. W naszym podejściu do organizacji wystaw rzeźby kładziemy nacisk na pluralizm postaw.

 

fot. G. Pawlak

Uważamy, że ta wolność twórcza pozwoli artystom na głębsze zanurzenie się w swojej pracy, co w rezultacie przyczyni się do bardziej autentycznych i zróżnicowanych przejawów sztuki. W naszych wystawach promujemy różnorodność artystyczną, dając artystom swobodę eksploracji własnych pomysłów i inspiracji. Chcemy, aby galeria była miejscem, gdzie artysta może bez przeszkód dzielić się swoją wizją ze światem, nie martwiąc się o spełnianie z góry narzuconych standardów czy tematów.

Przywracanie podmiotowości artyście to dla nas nie tylko hasło, ale fundamentalna zasada. Poprzez nasze podejście do organizacji wystaw i wspieranie artystów w wyrażaniu swojej autentyczności, dążymy do ożywienia sztuki poprzez prawdziwą różnorodność i indywidualizm twórczy. Pod wspólnym hasłem Strategie przestrzenne planujemy zorganizować cykl prezentacji w różnych przestrzeniach galeryjnych. Artystów uczestniczących w wystawie łączy wspólne doświadczenie związane z rzeźbą studyjną. Interesujące wydaje nam się poszerzanie pola ich artystycznej eksploracji o indywidualne, osobiste zainteresowania, czego wynikiem są oryginalne i nieoczywiste prace rzeźbiarskie. Pragniemy, aby na tej wystawie zostały zaprezentowane dzieła, których realizacja miała bardzo osobisty, rzadko prezentowany kontekst”.

 

 

Miejsce spotkań

 I taka właśnie koncepcja doboru obiektów i artystów na wystawę sprawdziła się znakomicie. Bo bardzo interesujące dla widzów, a często są to osoby mające sporadyczny kontakt ze sztuką, jest zobaczenie jak różnorodna może być rzeźba. Jak różne materiały i techniki wybierają artyści. Jak różne są ich wizje. I jak wiele jest możliwości wyrażenia siebie poprzez dzieło. A dzieła nie istnieją przecież bez odbiorów, bez dialogu z publicznością.

 

fot. G. Pawlak

fot. G. Pawlak

Po to są tworzone. I po to są prezentowane. Zadaniem zaś galerii sztuki, muzeów i podobnych miejsc jest umożliwianie spotkania odbiorców i twórców. Gotowych obiektów i publiczności. Dzięki obecności artystów na otwarciu wystawy pojawia się okazja bezpośredniego spotkania, rozmowy. Uczestnicy niedzielnego wernisażu taką możliwość dostali. I z niej skorzystali.

Obejrzeli przy okazji ponad dwadzieścia obiektów wykonanych zupełnie różnymi technikami: odlewów brązowych, stalowych i z mosiądzu, obiektów wykonanych w technice 3D, form z olejowanego drewna, forniru, szkła, żywicy, kamienia i gipsu. Artyści zaprezentowali też prace wykonane ze szkliwionej gliny papierowej, aluminium repusowanego, odlewanego i polichromowanego, a także z patynowanego laminatu tworzyw sztucznych. Wystawę można oglądać w Muzeum Śremskim w Śremie do 21 lipca, w godzinach pracy placówki.

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
1
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0