Samorząd Województwa Wielkopolskiego przejął odpowiedzialność za realizację tej inwestycji wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które zobowiązało się do pokrycia 60% kosztów projektu. Budowa nowego muzeum jest niezwykle istotnym przedsięwzięciem. Projekt ten ma duże znaczenie historyczne i kulturowe. Ma upamiętnić zwycięski zryw Wielkopolan, który miał ogromny wpływ na kształt niepodległej Polski.
Warto podkreślić, że nowa siedziba muzeum powstaje w sąsiedztwie Wzgórza św. Wojciecha, cmentarza i Krypty Zasłużonych Wielkopolan. Okolice przyszłego muzeum to obszar o ogromnych walorach turystycznych i historycznych, związanych z XIX-wieczną Wielkopolską i powstaniem wielkopolskim. Znajdują się tam m.in. groby generała Stanisława Taczaka oraz generała Jana Henryka Dąbrowskiego – co nadaje naszemu muzeum jeszcze większego symbolicznego wymiaru.
Obiekt będzie nowoczesnym, multimedialnym centrum, wykorzystującym zaawansowane technologie – multimedia, interaktywne wystawy, aplikacje mobilne – aby historię powstania móc przybliżać jak najszerszej publiczności, rekrutującej się zarówno spośród Wielkopolan, jak i mieszkańców całego kraju. Będzie to nie tylko muzeum o przeszłości, ale także placówka edukacyjna nakierowana na przyszłość, zachęcająca do odwiedzin młodsze pokolenia – poprzez nowoczesne formy prezentacji.
Cały czas trwa zbiórka powstańczych pamiątek, które można składać w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości na poznańskim Starym Rynku. Dzięki tym pomysłom mieszkańcy Wielkopolski będą współtwórcami powstającej ekspozycji. Jest to kolejny ważny element budowania więzi między przeszłością a teraźniejszością.