fot. Rafał Cielek

Pozarządowa Wielkopolska

Do 24 lutego w Departamencie Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego trwa otwarty konkurs ofert, w ramach którego fundacje i stowarzyszenia mogą uzyskiwać wsparcie na projekty w dziedzinie kultury realizowane w 2020 roku. Po rozstrzygniętym niedawno naborze wniosków na zadania trzyletnie jest to kolejna szansa na urzeczywistnienie kulturalnych przedsięwzięć adresowanych do mieszkańców Wielkopolski.

Wsparcie finansowe, które w ramach konkursów grantowych mogą uzyskiwać organizacje pozarządowe, jest dla wielu z nich jedynym sposobem na zrealizowanie projektów artystycznych czy edukacyjnych. Każdego roku wielkopolskie samorządy przekazują na ten cel sporo pieniędzy. W minionym, 2019 roku, Województwo Wielkopolskie wsparło tak ponad 250 projektów. Łączna wartość dofinansowania wyniosła 4,2 mln zł. Były wśród nich wydarzenia tej miary co Malta, Blues Express, Kryminalna Piła czy Festiwal „Muzyka Dawna Persona Grata” z udziałem znakomitej orkiestry barokowej Arte dei Suonatori.

 

Włodzimierz Mazurkiewicz – dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu podkreśla, że ważne jest, aby wśród dotowanych przedsięwzięć znalazły się nie tylko duże festiwale, ale także interesujące wydarzenia odbywające się w mniejszych miejscowościach naszego regionu.

Należy do nich między innymi organizowany już od blisko 40 lat w Antoninie Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, w ramach którego występowały sławy pianistyki tej miary, co Ingolf Wunder, Danil Trifonov, Julianna Avdeeva, Kevin Kenner, a także znani muzycy związani z Wielkopolską – Jacek Kortus, Joanna Marcinkowska, Nikodem Wojciechowski.

Innym przykładem są przedstawienia Grupy Spektaklowej GS Zakrzewo działającej w ramach projektów Stowarzyszenia „Strefa Kultury”. „Turandot. Miłość ci wszystko wybaczy” to już dziewiąty spektakl zakrzewskich seniorów, zrealizowany wspólnie z reżyserem i choreografem Mikołajem Mikołajczykiem. Po udanych realizacjach: „Teraz jest czas”, „Projekt: Noce i dnie”, „Projekt: Jezioro łabędzie”, „Projekt: Dziadek do orzechów”, „Projekt: Ognisty Ptak” przyszedł czas na konfrontację z postaciami słynnej opery Giacomo Pucciniego. Wcześniejsze produkcje GS Zakrzewo były prezentowane w wielu miejscach poza Wielkopolską, między innymi w Teatrze Studio w Warszawie, na Festiwalu „Kalejdoskop” w Białymstoku oraz w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Orkiestra Arte dei Suonatori, fot. Modelina Magdalena Kasperczak

Od wielu lat Województwo Wielkopolskie wspiera także organizowany przez Fundację Fiedlerów konkurs o Nagrodę Bursztynowego Motyla, podczas którego wyłaniana jest najciekawsza książka podróżnicza roku. Jej laureatami byli dotychczas między innymi: Marek Kamiński, Ryszard Kapuściński, Wojciech Jagielski, Elżbieta Dzikowska, Andrzej Stasiuk, Michał Kruszona, Natasza Goerke. W roku 2019 Nagrodę otrzymała Małgorzata Rejmer za cenioną książkę „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”.

W ramach otwartych konkursów ofert wspieranych jest także wiele imprez folklorystycznych. Wśród nich jest Festiwal Sztuki Ludowej, realizowany przez Towarzystwo „Poligrodzianie”. W 2019 roku festiwalowe koncerty rozbrzmiewały między innymi w Poznaniu, Szreniawie, Gnieźnie, Koninie, Lusowie. Podczas ostatniej edycji wystąpiły zespoły z Bośni i Hercegowiny, Holandii, Kolumbii, Rumunii, Serbii, Słowacji i Węgier.

Do tegorocznej edycji konkursu ofert zgłosi się zapewne wiele organizacji pozarządowych z pomysłami już sprawdzonymi i całkiem nowymi. Departament Kultury serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych. Więcej o konkursie można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Województwa Wielkopolskiego.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0