fot. „Zabawa w Chreptiowie”, Stanisław Batowski-Kaczor, Polska, 1900. Oryginał w zbiorach Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Trójkąty miłosne u Sienkiewicza. Odsłona I – Pan Wołodyjowski

Sienkiewiczowska Trylogia była w XIX wieku jednym z najpoczytniejszych dzieł. Niezwykłą popularność zawdzięczała nie tylko wątkom sensacyjnym, osnutym wokół istotnych momentów w polskiej historii, ale również miłosnym intrygom, które nie pozwalały oderwać się od lektury.

Perypetie bohaterów bywały wyjątkowo skomplikowane, kiedy na drodze do wspólnego, szczęśliwego życia stawały im niezliczone przeszkody. Najgoręcej bywało wówczas, gdy o względy pięknej szlachcianki zabiegało aż dwóch mężczyzn – obaj szlachetni, uroczy, odważni i zdeterminowani.

 

Rozczarowania, zranione serca, porwania, rozpacz, ale także radość, spełnienie oraz błogość wypełniają treść „Pana Wołodyjowskiego”, a wszystko rozgrywa się w atmosferze gwałtownej rywalizacji.

Bohaterowie „Pana Wołodyjowskiego” zostali skonstruowani na podstawie biografii historycznych postaci oraz cech charakterów przyjaciół Sienkiewicza, dzięki czemu ich kreacje stały się autentyczne. Postaci z Sienkiewiczowskich powieści miały intrygujący wygląd, ciekawe osobowości i przytrafiały im się niezwykłe historie. Nie bez znaczenia jest również życiorys samego autora, który wikłał się w zagmatwane relacje uczuciowe.

 

Czy kończyły się szczęśliwie?

Na to i inne pytania odpowie wystawa pt. „Trójkąty miłosne u Sienkiewicza. Odsłona I – Pan Wołodyjowski”, na którą zaprasza Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza (Stary Rynek 84, Poznań).

 

Wszystkie tajemnice uczuciowych trójkątów, zaprezentowanych w ostatniej części Trylogii zostaną ujawnione.

Pan Wołodyjowski, okładka, fot. Materiały organizatora

Pan Wołodyjowski, okładka, fot. Materiały organizatora

Będzie można sprawdzić, w jaki sposób pisarz wykorzystywał i modyfikował schemat trójkąta miłosnego. Będzie się można również dowiedzieć, jak świat powieściowy spotyka się z rzeczywistym.

Wystawa podejmuje bowiem kontrowersyjny temat związków uczuciowych Henryka Sienkiewicza, ujawniając  szczegóły z jego skomplikowanej biografii. Stanowi to bazę do porównania życiorysu noblisty z wątkami z „Pana Wołodyjowskiego” oraz takich utworów, jak: „Ta trzecia” i „Rodzina Połanieckich” –  w których pisarz pełnymi garściami czerpał ze swojego osobistego doświadczenia.

 

Zaprezentowane zostaną także różne oblicza trzeciej części Trylogii – droga od stworzenia rękopisu powieści, poprzez publikację jej odcinków w prasie, aż do pierwszego wydania.

Materiały organizatora

Fot. Materiały organizatora

Przedmiotem wystawy są ponadto audiobooki, słuchowiska i produkcje filmowe, które powstały na podstawie „Pana Wołodyjowskiego” – w tym film w reżyserii Jerzego Hoffmanna z 1969 roku, który w swoich czasach był superprodukcją. Na ekspozycji będzie można odnaleźć plakaty filmowe i repliki strojów z XVII wieku, które ilustrują ubiór postaci. Wyświetlane będą ponadto te fragmenty „Pana Wołodyjowskiego”, w których rozmaite trójkąty miłosne zarówno zawiązują się, jak i rozpadają.

 
 
 
Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, w tej chwili wystawy nie można zwiedzać.
 
W sobotę, 28 marca, na facebookowym profilu muzeumo godz. 13:00, będzie transmitowany film dotyczący wystawy i zachęcający do jej odwiedzenia w bardziej sprzyjającym czasie.
 

Zachętą do odwiedzenia wystawy niech będzie również towarzysząca jej broszura .

 
Wystawa potrwa do grudnia 2020.
 
Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0