fot. Kasjan Farbisz

Kierunek: obszary Programu „Natura 2000” – warsztaty fotograficzne Kasjana Farbisza

Warsztaty dla młodzieży, których przeprowadzenie zaplanowałem na październikowy weekend poprzedziła  informacja o wzroście zakażeń koronawirusem w Polsce oraz objęciu całego kraju żółtą strefą – opowiada Kasjan Farbisz – koniński fotograf.

Grupa I

 

W sobotni poranek, pierwszego dnia warsztatów pojawiło się 5 kursantów z Brzeźna, a w raz z nimi opiekun oddelegowany ze szkoły. Na początek otrzymali oni zestaw informacji wprowadzających w zagadnienia fotografii. Kasjan Farbisz opowiedział młodzieży o najważniejszych aspektach fotografii, takich jak: „silne punkty” zdjęcia oraz „trójkąt ekspozycji” przytaczając przykłady zaczerpnięte z własnych prac. Następnie grupa wyruszyła w teren, aby  przećwiczyć w praktyce zdobytą wiedzę.

 

Uczestnicy warsztatów Kasjana Farbisza z Brześna, fot. K. Farbisz

Uczestnicy warsztatów Kasjana Farbisza z Brześna, fot. K. Farbisz

Zaangażowanie uczestników było bardzo duże, co zaowocowało wieloma ciekawymi zdjęciami. Drugiego dnia grupa udała się w okolice Warty, nieopodal wsi Szczepidło, obszaru objętego ochroną w ramach Programu „Natura 2000”.

„Pogoda nam zdecydowanie dopisała, słońce, piękne, obłoczki na niebie zdecydowanie pomagały w znajdowaniu ciekawych kadrów fotograficznych. Zajęcia plenerowe okazały się ponownie strzałem w dziesiątkę, można było swobodnie korzystać ze świeżego, ciepłego powietrza. Pogoda nie zawiodła nas aż do samego końca, gdzie wraz z kursantami mieliśmy okazję fotografować przepiękny zachód słońca” – mówi Kasjan Farbisz.

Uczestnicy warsztatów Kasjana Farbisza ze Szczepidła, fot. K. Farbisz

Uczestnicy warsztatów Kasjana Farbisza ze Szczepidła, fot. K. Farbisz

Grupa II

Artysta zapamiętał październik 2020 roku jako miesiąc wzrostu zakażeń i komplikacji z tym związanych. Kolejny tydzień/weekend i kolejne rekordy. Ale dla uczestników warsztatów nie było to najwyraźniej aż tak zniechęcające, ponieważ podczas pierwszego dnia zajęć zaplanowanych we wsi Szczepidło przyszło ośmiu uczestników.

 

Tego dnia pogoda nie sprzyjała robieniu zdjęć: lekka mżawka niska temperatura sprawiły, że skupiono się na ujęciach detali, drobnych elementów krajobrazu, takich jak późne jesienne kwiaty, grzyby, owady, pajęczyny oraz pozostałe fragmenty otaczającej przyrody.

Drugiego dnia było podobnie. Detale krajobrazu w połączeniu z miękkim światłem, które uzyskano za sprawą gęstych chmur sprawiły, że powstały bardzo klimatyczne ujęcia obrazujące polską (tę mokrą) jesień.

Grupa III

Uczestnicy warsztatów Kasjana Farbisza z Krzymowa, fot. K. Farbisz

Uczestnicy warsztatów Kasjana Farbisza z Krzymowa, fot. K. Farbisz

Przed rozpoczęciem warsztatów z ostatnią grupą w Krzymowie, znów podniesiono stopień obostrzeń w naszym kraju, obejmując cały jego obszar czerwoną strefą – wspomina Kasjan Farbisz. Sytuacja ta spowodowała konieczność zwiększenia środków ostrożności. Pierwszego dnia uczestnicy warsztatów poznali podstawy kompozycji, na przykładzie portretu. Umiejętności te z pewnością przydadzą się w wykonywaniu lepszych zdjęć rodzinnych, czy tych na portale społecznościowe.

 

Drugiego dnia było bardzo ciepło, a w ramach zajęć plenerowych zaplanowano  pieszą wędrówkę ze Szczepidła wzdłuż wału w kierunku wsi Borowo. Widać było rozległe rozlewiska Warty, które powstały zapewne ze względu na bardzo zintensyfikowane zrzuty wody ze zbiornika Jeziorsko. Starorzecza zamieniły się w wielkie stawy, miejscami niemal jak małe jeziorka.

Można też było zaobserwować wiele ciekawych ptaków wodnych zamieszkujących dolinę Warty: gęsi wędrowne, kaczki krzyżówki, łabędzie, perkozy, kormorany, żurawie i czaple siwe, była także nawet jedna czapla biała oraz kaczka cyraneczka.

Co ciekawe każda grupa, z którą wykonywałem zdjęcia miała zupełnie inne warunki atmosferyczne – pierwsza zdecydowanie najcieplej, najprzyjemniej pod względem pogodowym. Słońce, lekkie obłoczki na niebie zaowocowały sielskimi ujęciami doliny rzeki Warty. Druga grupa doświadczyła chłodnej aury z lekkim kapuśniaczkiem i niską temperaturą. Tym niemniej pochmurna pogoda zmusiła do szukania sposobu na fotografię bardziej kreatywną, pomysłową – wymagającą, gdzie skupiliśmy się na detalach przyrody. Trzeci zespół otrzymał pod koniec października, również wyjątkowo ciepłe i przyjemne dni –  a w dodatku, bardzo silnie rozlane miejscami wyjątkowo intensywnie koryto rzeki Warty. Naturalne rozlewiska wypełnione dziki gęsiami, kaczkami, łabędziami – coś cudownego.

 

Okolice Warty, nieopodal wsi Szczepidło, fot. Kasjan Farbisz

Okolice Warty, nieopodal wsi Szczepidło, fot. Kasjan Farbisz

„Trzy grupy i trzy zupełnie inne spojrzenia na to samo miejsce. Oprócz wartości merytorycznej i wiedzy związanej z fotografią, wiem, że dzieci/młodzież odkryły to miejsce na nowo. Ci, którzy znali je wcześniej – zobaczyli, że warto spacerować wolniej by przyjrzeć się przyrodzie dokładniej. Ci co odwiedzili to miejsce po raz pierwszy – dziękowali, że mogli obcować z tak dziewiczą przyrodą, której nie znali, a mieszkali „za płotem”. Mam pewność, że tam wrócą, z rodzicami i z aparatem by samodzielnie wykonać więcej ciekawych ujęć. Dolina Warty, tuż obok dużego miasta – Konina, na odcinku Szczepidło – Borowo, to wyjątkowe miejsce. Ta dolina rzeki Warty, jest naprawdę WARTA poznania” – przekonuje Kasjan Farbisz

 

 

Warsztaty Kasjana Farbisza zostały zrealizowane w ramach programu „Kultura w drodze” przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury.

O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz:  tutaj

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0