fot. Idalia Mantas

Zszywka kreatywka

Projekt „Zszywka kreatywka” to cykl warsztatów artystycznych skierowanych do najmłodszych poszukiwaczy nowych form, kształtów i treści - do dzieci i młodzieży wyróżniającej się zmysłem artystycznym, chęcią poznawania świata i tworzenia czegoś z niczego.

W trakcie warsztatów dzieci dowiedziały się jak od podstaw, z łatwo dostępnych materiałów, często pochodzących z recyclingu stworzyć przedmioty codziennego użytku, ozdoby lub gadżety – przydatne w codziennym życiu, w zabawie, szkole.

W ramach Programu „Kultura w drodze” zrealizowany został projekt, którego cele to: pobudzanie zainteresowań i zdolności plastycznych dzieci i młodzieży, aktywizacja kulturalnej osób  regionów oddalonych od centrów kulturalnych, a także poszerzanie oferty kulturalnej i animacji na obszarach o ograniczonym dostępie do tego typu form przekazu.

Warsztaty w czasach pandemii

Projekt zrealizowany został w Pobiedziskim Ośrodku Kultury w dniach 2-6 listopada 2020 r. W warsztatach wzięło udział łącznie 37 dzieci . W związku z obowiązującymi wówczas obostrzeniami sanitarnymi i mając na uwadze wprowadzenie kolejnych ograniczeń skutkujących brakiem możliwości realizacji zajęć, dołożono w uzgodnieniu z Pobiedziskim Ośrodkiem Kultury wszelkich starań, aby jak najbardziej wykorzystać czas jaki pozostał dzieciom na pracę z rówieśnikami poza domem.

 

Pszczela kwatera, fot. I. Mantas

Pszczela kwatera, fot. I. Mantas

Dzięki pozytywnemu odbiorowi warsztatów przez dzieci oraz ich rodziców oraz chęci ich kontynuowania, zorganizowanych zostało łącznie 6 sesji.

Każdy warsztat prowadzony był w dwóch pomieszczeniach (z uwzględnieniem maksymalnej dopuszczalnej liczby 5 osób w pomieszczeniu).

Pszczela kwatera

W ramach zajęć dzieci wykonały przy częściowym wykorzystaniu przedmiotów pochodzących z recyclingu prawdziwe pszczele domostwa.

 

fot. I. Mantas

fot. I. Mantas

Kuszące barwami mini ule zachęcają pszczoły do przeprowadzki, a kto wie, może również przyniosą do domu przysłowiową łyżkę miodu zamiast tej wypełnionej cukrem?

Do realizacji wykorzystano między innymi puszki po konserwach, wypełniając je naturalnymi tworzywami budulcowymi, takimi jak słoma, szyszki, trociny oraz bambusowe słomki. W tej sesji udział wzięło łącznie 13 dzieci.

 Eko-portrety

Dzieci wykonały portrety zwierząt z tektury o zróżnicowanych fakturach. Praca wyobraźni wzmagana była przez możliwość kształtowania twarzy z opakowań po jajkach. Nauka o różnych rodzajach tkanin i ich faktur doprowadziła do ubrania portretów i nadania im życia. W tym cyklu warsztatów udział wzięło łącznie 8 dzieci.

fot. I. Mantas

fot. I. Mantas

Wodny duszek

W ramach warsztatów dzieci wykonały ozdoby przypominające meduzy. Oświetlone barwne stworzenia będą przydatną ozdobą niejednego dziecięcego pokoju. W warsztacie wzięło udział łącznie 6 dzieci.

 Bajeczny wieniec

W tej serii warsztatów dzieci tworzyły ozdoby w postaci wieńców. Zadaniem uczestników było stworzenie zamkniętej wieńcem baśniowej krainy. Mały świat zrodzony z wyobraźni powstawał przy wykorzystaniu m.in. naturalnych materiałów takich jak mech, szyszki, naturalne drewniane figurki. W serii dwóch warsztatów udział wzięło w sumie 10 dzieci.

 

Projekt pt. „Zszywka kreatywka” został zrealizowany w ramach programu „Kultura w drodze” przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury.

O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz:  tutaj

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0