Ferie online w Muzeum Okręgowym w Pile
Opublikowano:
19 lutego 2021
Od:
Do:
Początek:
Koniec:
Epidemia to trudny czas dla wszystkich. Hotele, restauracje, placówki kultury i obiekty sportowe były wówczas zamknięte. Podobnie ze szkołami. Uczniowie w pierwszych dwóch tygodniach stycznia mieli ferie inne niż dotąd.
Nie mogli pójść na basen, do kina czy pojeździć na nartach. Nie mogli także, jak w latach minionych, skorzystać ze stacjonarnych lekcji muzealnych. Wiele placówek kultury przyszło im z pomocą, proponując ferie online. Jedno z takich wydarzeń miało miejsce w Muzeum Okręgowym w Pile, które zorganizowało „Ferie w muzeum”.
„Ferie w muzeum” przed covidem
W ubiegłych latach Muzeum Okręgowe w Pile organizowało wydarzenia stacjonarne pod nazwą „Ferie w muzeum”. W 2020 roku w ramach akcji prowadzono lekcje muzealne w czterech tematach: „Zgaduj zgadula, bierki nabierki, bączek kręciołek i inne kreatywności”, „Bajki oglądajki”, „Z Plastusiem za pan brat”, „O Misiu, co klapnięte uszko miał”.
Lekcjom towarzyszyło zwiedzanie wystawy „Wspomnienia z dzieciństwa. Zabawki PRL-u”. Podobnie było w 2017 i 2018 roku. Oprócz zajęć i zwiedzania pilskiego muzeum uczestnicy mieli także możliwość zapoznania się z Muzeum Kultury Ludowej w Osieku.
Zwiedzali skansen, jechali bryczką, wypiekali chruściki, palili ognisko.
Ferie w 2021 roku
W związku z trwającą epidemią koronawirusa wydarzenie przybrało tym razem formę online. W ramach tegorocznych „Ferii w muzeum” dzieciom i młodzieży zaproponowano wykonanie różnych prac plastycznych. W każdym tygodniu ferii uczniowie otrzymali propozycję czterech prac.
W pierwszym tygodniu było to zrobienie płatka śniegu, zimowego pejzażu, karmnika dla ptaków oraz śnieżnego słoika ze zdjęciem. Natomiast w drugim – bałwanka z lodu, maski karnawałowej, bałwanka-zimowego lampionu dla dzieci oraz zimowego pejzażu z papieru.
Dzieci uczyły się poprzez zabawę, gdyż oprócz wskazówek, jak wykonać dane zadanie, otrzymały także różne ciekawe wiadomości. I tak dowiedziały się m.in., jak powstaje śnieg, że nie ma dwóch identycznych płatków śniegu, poznały również historię masek karnawałowych.
Muzeum Okręgowe w Pile im. Stanisława Staszica
Pilskie muzeum powstało 15 sierpnia 1975 roku. Siedziba instytucji początkowo mieściła się w niewielkim budynku – w Muzeum Biograficznym Stanisława Staszica. Sześć lat później zbiory przeniesiono do nowego obiektu – dawnej siedziby Bractwa Strzeleckiego przy ulicy Chopina. W 1997 roku muzeum po raz kolejny zmieniło lokalizację, na XIX-wieczny budynek dawnego konsulatu przy ulicy Browarnej.
Placówka jest instytucją kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Zbiory podzielone zostały na cztery działy: archeologiczny, etnograficzny, historyczny oraz sztuki. Od 1979 roku funkcjonuje także wspomniany już oddział muzeum w Osieku.
W skład skansenu wchodzi 28 obiektów, m.in. chałupy, zabudowania gospodarcze, kościół, kuźnia, wiatraki i tartak.
Zbiory
Eksponaty archeologiczne pochodzą z obszaru czterech powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, pilskiego oraz złotowskiego. Zbiory etnograficzne obejmują przede wszystkim twory ludności północnej Wielkopolski, ale także łemkowskiej czy ukraińskiej. W tej grupie największą kolekcję tworzą rzeźby (w tym Pieta z przełomu XVIII i XIX wieku).
W skład zbiorów etnograficznych wchodzą również odzież, tkaniny, ceramika, sprzęty domowe, dewocjonalia, meble i zabawki. Kolekcja historyczna liczy około 12 tysięcy zbiorów, podzielonych na pięć kategorii: dokumenty, falerystyka (tj. ordery i odznaczenia), fotografie, militaria i regionalia, wśród których znajdziemy liczne pocztówki, zdjęcia, dokumenty i inne pamiątki związane z Piłą.
W pilskim muzeum znajduje się największa, licząca około 400 sztuk, kolekcja eksponatów związanych ze Strażą Graniczną z II Rzeczpospolitej.
Dział sztuki
W ramach działu sztuki w pilskim muzeum można znaleźć meble, szkoło, wyroby przemysłu artystycznego i ceramikę pochodzące z Polski i Europy. Najcenniejsze z eksponatów pochodzą z XVII wieku. Wśród mebli można wyróżnić rokokowe biurko (datowane na lata 1750–1770); ceramika obejmuje liczne zbiory z Berlina, Ćmielowa, Miśni, Pacykowa czy Wałbrzycha. Na uwagę zasługuje jedna z największych w kraju kolekcji ceramiki chodzieskiej, pochodząca w szczególności z Fabryki Fajansów Stanisława Mańczaka.
Poza przedmiotami sztuki użytkowej dział sztuki obejmuje także obrazy, grafiki i rzeźby. Warto w tym miejscu wymienić obrazy olejne m.in. Henryka Siemiradzkiego i Józefa Paszkiewicza.
W kolekcji współczesnych zbiorów artystycznych dominują prace poznańskich i pilskich artystów. Od 2006 roku muzeum systematycznie gromadzi kolekcję obrazów olejnych Juliusza Kędziory, która aktualnie składa się z 18 obrazów.