Artobus – polskie, regionalne, lokalne
Opublikowano:
16 grudnia 2020
Od:
Do:
Początek:
Koniec:
Działanie w ramach programu „Kultura w drodze” zrodziło się z pomysłu Kapeli Po Zagonach z Poznania. Miało przebiegać w 3 płaszczyznach artystycznych, tj. muzycznej, tanecznej i plastycznej.
Wspólnym mianownikiem działań miała być kultura ludowa, wartości kulturowe wsi i szeroko rozumiana promocja przemijających tradycji lokalnych, regionalnych i polskich.
Do współpracy w realizacji projektu zaproszony został Zespół Tańca Ludowego Cybinka-Grodzisk, działający przy Centrum Kultury RONDO w Grodzisku Wlkp. oraz grupa artystów plastyków skupiona wokół Pracowni Artystycznej „Do dzieła”.
W założeniu mieliśmy dotrzeć do 3 wsi gminy Grodzisk Wielkopolski: Albertowska, Grąblewa i Borzysławia.
Mieliśmy prezentować blok muzyczno-taneczny z udziałem Kapeli Po Zagonach i ZTL Cybinka-Grodzisk. Zaplanowana była wystawa malarska z prelekcją, w oparciu o autentyczną przestrzeń autobusu. Miały się ponadto odbyć warsztaty plastyczne inspirowane elementami sztuki ludowej i warsztaty taneczne polegające na nauce już prawie zupełnie zapomnianych tańców grodziskich.
Niestety, z powodu obostrzeń wynikających z rozszerzania się epidemii, dotarcie Artobusu w zaplanowanych terminach do wymienionych wsi stało się nierealne.
Dlatego możliwe do zrealizowania elementy programu postanowiliśmy zarejestrować w sali widowiskowej CK Rondo w Grodzisku Wielkopolskim i wyemitować online w serwisach YouTube, Facebook oraz na stronach internetowych Centrum Kultury RONDO i Urzędu Miejskiego w Grodzisku Wielkopolskim – tak aby z dostępu do tej relacji mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy Gminy Grodzisk Wielkopolski.
Program koncertu wypełniły dwie części występu Kapeli Po Zagonach, na które składały się artystyczne opracowania melodii i przyśpiewek z różnych regionów folklorystycznych Polski, w tym z Wielkopolski. Przy akompaniamencie kapeli wystąpiły też cztery pary ZTL Cybinka – Grodzisk, prezentując lokalną suitę tańców grodziskich, nawiązujących do tradycji wielkanocnych „Siwków”. Jako suitę regionalną zespół przedstawił tańce i przyśpiewki z Rzeszowszczyzny pt. „Nad rzeszowską Jasiołką”. W programie występu zespołu znalazły się też tańce narodowe oberek i kujawiak.
Całość zarejestrowanego wydarzenia uzupełniła prezentacja malarstwa Mariusza Korbańskiego zatytułowana „Stellacje”, uzupełniona jego komentarzem.
Projekt „Artobus” został zrealizowany w ramach programu „Kultura w drodze” przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury.
O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz: tutaj