Anioły i diabły. O nowej książce Joanny Jodełki
Opublikowano:
16 grudnia 2024
Przedstawiamy nowy przewodnik po wielkopolskich zabytkach, napisany przez Joannę Jodełkę z fotografiami Magdaleny Adamczewskiej!
Opublikowano:
16 grudnia 2024
Przedstawiamy nowy przewodnik po wielkopolskich zabytkach, napisany przez Joannę Jodełkę z fotografiami Magdaleny Adamczewskiej!
W 2017 roku samorząd Województwa Wielkopolskiego wydał książkę pt. „Na ratunek aniołom, diabłom, świętym i grzesznikom. Przewodnik po kościołach, pałacach i ciekawostkach Wielkopolski.”
Znalazły się w niej omówienia zabytków, które uzyskały dofinansowanie w ramach Programu opieki nad zabytkami na lata 2013 – 2016. Autorka tekstu Joanna Jodełka pokazała wielkopolskie zabytki w sposób niezwykle ciekawy, uruchamiając różne konteksty historyczne, artystyczne, a także religijne. Całości dopełniły wspaniałe zdjęcia Magdaleny Adamczewskiej.
Pierwszy tom przewodnika cieszył się dużą popularnością, dlatego w roku 2024 doczekał się kontynuacji. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Joanną Jodełką i Magdaleną Adamczewską, które opowiadają o pracy nad nim.
Książkę można znaleźć na portalu Kulturaupodstaw.pl w zakładce „Naczytnik”.
Już w styczniu wersja drukowana trafi do wielkopolskich bibliotek publicznych.
Joanna Jodełka – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej debiutancka powieść kryminalna „Polichromia. Zbrodnia o wielu barwach” ukazała się w 2010 roku i została uhonorowana Nagrodą WielkiegoKalibru na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu – przyznawaną przez Prezydenta Miasta Wrocławia. Kanwą powieści są malowidła na sklepieniu kapitularza w katedrze gnieźnieńskiej. W 2011 roku ukazała się „Grzechotka”, następnie „Kamyk” (2012), później „Kryminalistka” (2015) i „Wariatka” (2016). Do tematu sztuki autorka powróciła w 2014 roku, w powieści fantasy „Ars Dragonia”. W 2018 ukazała się powieść sensacyjna „2 miliony za Grunwald” oparta na prawdziwej historii ukrywania w czasie II wojny światowej obrazu Jana Matejki – Bitwa pod Grunwaldem. W 2019 wydano „Rektorski czek” powieść kryminalną napisaną z okazji 100-lecia UAM. Laureatka wyróżnienia na festiwalu „Kryminalna Piła” w 2017 roku. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Ambasadorka kampanii ogłoszonej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa „Zabytki to twoje dziedzictwo”.
Magdalena Adamczewska – autorka zdjęć do wielu znakomitych książek o sztuce, miedzy innymi „Secesja w Poznaniu”, autorstwa prof. Jana Skuratowicza, stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego.