Zamieniam się w słuch #105 – Baśnie Hansa Christiana Andersena – Bogusława Sochańska

Niejedno dziecko znajdzie w tym roku pod choinką baśnie Andersena. Rośnie już kolejne pokolenie czytelników, które będzie poznawało historię o Calineczce, Brzydkim kaczątku i Dziewczynce z zapałkami. To niesłabnące zainteresowanie „Baśniami” nie dziwi Bogusławy Sochańskiej – wielką popularyzatorkę kultury duńskiej w Polsce, w szczególności twórczości Hansa Christiana Andersena.

Bogusława Sochańska jest absolwentką filologii duńskiej na UAM w Poznaniu, od 1999 roku dyrektorką Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie, który właśnie kończy swoją działalność.

 

Jako pierwsza przetłumaczyła z języka duńskiego na polski wszystkie baśnie Andresena oraz jego dzienniki, które ukazały się wydawnictwie Media Rodzina.

 

Wcześniej czytaliśmy baśnie tłumaczone z języka niemieckiego, w których zdarzały się przeinaczenia i błędy. Jakie? – o tym wybitna tłumaczka opowiada w rozmowie z Martyną Nicińską.

 

Bogusława Sochańska za swoją pracę była wielokrotnie nagradzana.

Otrzymała m.in. Duńską Nagrodę dla Tłumacza Literackiego w 2014 roku za całokształt pracy oraz Nagrodę Literacką Gdynia 2019 za przekład „Alfabetu” Inger Christensen.

 

             Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch