Felicja Kruszewska (1897-1943) była poetką, dramatopisarką, tłumaczką, autorka opowiadań, reportaży i utworów dla dzieci.
Pisała wiersze szczere i prostolinijne.
Odważnie odsłaniała swoją wrażliwość, uwieczniała chwile zachwytu nad światem oraz momenty wyczerpania i niespełnienia. Dała nam wgląd w swoją wyjątkową relację z naturą. Była jedną z pierwszych studentek Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Nauk Politycznych, profesjonalną tłumaczką i urzędniczką samodzielnie zarabiająca na życie, w czasie II wojny światowej – konspiratorką.
Dlaczego Felicja Kruszewska została zapomniana?
prof. Izolda Kiec, archiwum prywatne
Jak jej poezję odbierali ówcześni czytelnicy? W jaki sposób Izolda Kiec dotarła do dalekiej krewnej Felicji Kruszewskiej?
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z prof. Izoldą Kiec, autorką tomu „Felicja Kruszewska. Pisane wiatrem na skórze. Utwory wybrane z biografią w tle” (wyd. Instytut Kultury Popularnej).
Izolda Kiec – literaturoznawczyni i teatrolożka; prezeska Fundacji Instytut Kultury Popularnej, profesorka w Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Autorka artykułów i monografii książkowych poświęconych literaturze i teatrowi XX wieku oraz formom kultury popularnej. Ma swoim dorobku książki m.in.: o Zuzannie Ginczance, Halinie Poświatowskiej, Agnieszce Osieckiej, Romanie Tadeuszu Wilkanowiczu i poznańskim kabarecie. Jest współautorką (razem z Jaremą Jamrożkiem) opracowania spuścizny dziennikarza Wiktora Batera. W 2015 roku została wyróżniona przez minister kultury odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatura oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego.
Mood by Alex-Productions | https://onsound.eu/
Music promoted by https://www.free-stock-music.com
Creative Commons Attribution 3.0 Unported License
https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en_US