Zamieniam się w słuch #177 – Emancypacja Marii Pinińskiej-Bereś

Była prekursorką mówienia o kobiecej seksualności. Wychowana w konserwatywnej, mieszczańskiej rodzinie Maria Pinińska-Bereś czuła nieustanne napięcie między społecznymi normami a życiem w zgodzie ze sobą.

Dzięki pracy dr Agaty Jakubowskiej „Sztuka i emancypacja kobiet w socjalistycznej Polsce. Przypadek Marii Pinińskiej-Bereś” (Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2023) możemy prześledzić rozwój twórczości artystki w latach 60. i 70. XX wieku: od betonowych „Rotund” po performance „Pranie”.

 

Poznajemy procesy, które zachodziły w polskim społeczeństwie, m.in.: rozwój badań nad seksualnością; obecność poradników i czasopism poświęconych relacjom partnerskim („Ty i ja”); moda na spódniczki „mini” i utrzymujące się wpływy moralności katolickiej.

A wszystko to z dala od „drugiej fali feminizmu”, która nie mogła się przebić przez „żelazną kurtynę”.    

 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

dr Agata Jakubowska, fot. archiwum prywatne

Maria Pinińska-Bereś (1931-1999) – rzeźbiarka, performerka. Urodzona w Poznaniu, w którym mieszkała do wybuchu II wojny światowej. Całe jej artystyczne życie było związane z Krakowem. Uznawana za jedną z pionierek sztuki feministycznej. Żona rzeźbiarza Jerzego Beresia, matka malarki Bettiny Bereś.

Dr hab. Agata Jakubowska – historyczka sztuki. Przez wiele lat związana z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, obecnie pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka i redaktorka licznych publikacji poświęconych sztuce kobiet, m.in.: Aliny Szapocznikow, Natalii LL, Zofii Kulik.

Mood by Alex-Productions | https://onsound.eu/
Music promoted by https://www.free-stock-music.com
Creative Commons Attribution 3.0
Unported License
https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en_US

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
1
D
Kontrast Wyłącz ruch