Zamieniam się w słuch #30: Jana Shostak, Jakub Jasiukiewicz

Są polsko-białoruskim duetem artystyczno-filmowym. Janę Shostak i Jakuba Jasiukiewicza połączyła praca nad komedią dokumentalną „Miss Polonii”, której premierę zaplanowali na 2020 rok.

Są polsko-białoruskim duetem artystyczno-filmowym. Janę Shostak i Jakuba Jasiukiewicza połączyła praca nad komedią dokumentalną „Miss Polonii”, której premierę zaplanowali na 2020 rok.

Bohaterką filmu jest Jana – polska artystka z Białorusi, która bierze udział w konkursach piękności, walcząc o upragnioną koronę miss.

Pierwsze porażki uświadamiają jej, że świat prowincjonalnych konkursów piękności rządzi się własnymi prawami. Podobnie jak świat sztuk wizualnych, który Jana Shostak wykorzystuje do propagowania: feminatywów, określenia „nowak” zamiast „uchodźca” czy prowokowania rozmowy o sytuacji w Kościele Katolickim.

„Coraz więcej młodych artystów dochodzi do wniosku, że musimy wychodzić ze sztuką z galerii do ludzi. Powraca popartowość, ale w innej formie. Bardzo bliskie są mi słowa Tani Bruguery, która szuka użyteczności sztuki. Nadchodzi era, w której pisuar Marcela Duchampa musi wrócić do toalety” – mówi Jana Shostak w rozmowie z Martyną Nicińską.

Zdjęcia: „Miss Polonii”, reż. Jana Shostak, Jakub Jasiukiewicz, prod. WFDiF

JANA SHOSTAK – ur. w 1993 r. w Grodnie. Artysta, doktorantka na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. 20 czerwca 2017 roku – w Światowy Dzień nowaka – obroniła pracę dyplomową w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki. Obrona odbyła się w galerii handlowej Złote Tarasy w Warszawie (wyświetlana na 67 telewizorach). W swojej praktyce artystyczne skupia się na działaniach aktywizujących/hakujących społeczność wewnątrz pozaartystycznego systemu. Wierzy w skuteczność sztuki.

JAKUB JASIUKIEWICZ – ur. 1983 w Szczecinie. W 2008 ukończył studia magisterskie na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na kierunku Realizacja Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografia, specjalność intermedia. Dyplom w Pracowni Działań Interaktywnych. Obecnie adiunkt w Pracowni Kina Rozszerzonego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Brał udział w ponad 70 wystawach, festiwalach i pokazach. Autor 6 wystaw indywidualnych. Współpracuje z Galerią Rodriguez.

Proces tworzenia filmu „Miss Polonii” można śledzić tutaj: https://www.facebook.com/misspolonii.

SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #29: Kuba Kapral
SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #28: Bettina Bereś
SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #27: Jadwiga Sawicka

Podziel się kulturą!
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0

D
Kontrast Wyłącz ruch