Zamieniam się w słuch #61: Festiwal Słuchowisk 2019

Festiwal Słuchowisk ożywia wyobraźnię i nieco zapomniany gatunek radiowy. Do 10 listopada w Poznaniu możecie wysłuchać premierowych słuchowisk dla dorosłych i dla dzieci, które powstają na pograniczu site specific, sound artu oraz teatru i performansu.

Twórcy Festiwalu przenoszą dźwiękowe produkcje teatralne z eteru do miejskiej przestrzeni: terenów po zakładach Modena czy Kina Muza. Nowością tegorocznego Festiwalu Słuchowisk jest konferencja naukowa w Collegium Maius UAM, dotycząca m.in. sound studies, antropologii dźwięku, archeologii mediów i muzykologii.

 

„Mówi się o renesansie słuchowisk, ale w ramach pewnej niszy. Obserwujemy zwrot ku słuchaniu za sprawą audiobooków czy podcastów. Przed tym gatunkiem może nie świetlana przyszłość, ale stabilny rozwój, czego dowodem jest powołanie po raz pierwszy w Polsce kursu reżyserii radiowej. To dopływ świeżej krwi do Teatru Polskiego Radia” – mówi studentka tego kierunku i organizatorka Festiwalu, Anna Szamotuła.

Do 16 listopada na poznańskich Jeżycach będzie można posłuchać instalacji dźwiękowej jej autorstwa „Itinerariusz”

 

W programie tegorocznej edycji znalazły się także m.in.: słuchowisko „Nuż w słuhu” Patryka Lichoty i „Inny Film” – opowieść o zapomnianej gwieździe scen międzywojnia, Inie Benicie, autorstwa Marii Marcinkiewicz-Górnej. Jak Maria wpadła na trop swojej bohaterki i czego ją nauczyła? Posłuchaj rozmowy z twórczyniami Festiwalu oraz fragmentów premierowych słuchowisk!

 

Szczegółowy program Festiwalu: festiwalsluchowisk.blogspot.com

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch