Zamieniam się w słuch #64: Jerzy Fryderyk Wojciechowski

Opyra „Tej!” to prawdopodobnie pierwsza opera, w której jedna z arii jest umuzycznieniem picia piwa. Pierwsza, która odbywa się w tramwaju, a przede wszystkim – pierwsza, którą napisano w gwarze poznańskiej. Jej autorem jest poznaniak Jerzy Fryderyk Wojciechowski.

Jerzy Fryderyk Wojciechowski – kompozytor, muzykolog, skrzypek i pianista – jest założycielem orkiestry smyczkowej Orchestra Mixtura i autorem jednej z części przedstawienia plenerowego „Opera-Wilda”.

W 2019 roku Wojciechowski otrzymał od Marszałka Województwa Wielkopolskiego stypendium na utrwalenie kompozycji „Tej!” – w profesjonalnym studiu nagrań z udziałem muzyków i solistów.

Jerzy Fryderyk Wojciechowski w rozmowie z Martyną Nicińską opowiada o pomyśle na współczesną operę i o znanych motywach muzycznych, które przemycił w opyrze.

„Tej!” składa się z czterech części, które odbywają się na podwórzu, w tramwaju, w pubie i w domu. Próbkę jej brzmienia możecie usłyszeć w audycji „Zamieniam się w słuch”!

JERZY FRYDERYK WOJCIECHOWSKI – jest kompozytorem, muzykologiem, skrzypkiem i pianistą. Szkołę I i II stopnia ukończył w Poznaniu w Zespole Szkół Muzycznych przy ulicy Głogowskiej 90. W 2011 roku ukończył studia muzykologiczne magisterskie na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w 2012 roku otrzymał tytuł magistra sztuki w zakresie kompozycji w klasie dr Moniki Kędziory na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Jest stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch