Zamieniam się w słuch #90 – Justyna Olszewska

Justyna Olszewska połączyła dwie pozornie odległe dziedziny: fotografię i astronomię. Artystka w ramach programu stypendialnego Marszałka Województwa Wielkopolskiego stworzy serię profesjonalnych astrofotografii ukazujących obiekty astronomiczne widoczne nad regionem Wielkopolski, w miejscowościach na terenie „Ostoi Ciemnego Nieba”.

„Ostoja Ciemnego Nieba” jest to jeden z pięciu obszarów objętych ochroną ciemnego nieba w Polsce. Za sprawą swojego projektu chce zwrócić uwagę na narastający i niebezpieczny problemem zanieczyszczenia nieba światłem.

Justynę Olszewską interesują też tematy związane z cielesnością, granicą między naszym wnętrzem, a zewnętrznym światem; pozycją człowieka we wszechświecie.

W 2019 r. rozpoczęła przewód doktorski, który jest interdyscyplinarnym projektem łączącym sztukę i naukę, we współpracy z Instytutem Obserwatorium Astronomiczne UAM.

Także rok temu wzięła udział w wyprawie „Eclipse de Sol Chile 2019”, na której przeprowadziła obserwację całkowitego zaćmienia Słońca. W tej chwili trwają przygotowania do kolejnej ekspedycji w grudniu.

 

Posłuchaj rozmowy z astrofotografką, Justyną Olszewską!

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch