Zamieniam się w słuch #167 – przepastne archiwa Tadeusza Bonieckiego

Archiwistyka jest jego zawodem i pasją – w przypadku pana Tadeusza Bonieckiego w tym stwierdzeniu nie ma grama przesady. Tadeusz Boniecki na co dzień opiekuje się archiwaliami w Teatrze Wielkim w Poznaniu i Filharmonii Poznańskiej.

 

Miał duży wkład w opracowaniu rękopisów teatralnych dla Biblioteki Uniwersyteckiej czy zbiorów Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego.

 

Swoje prywatne kolekcje systematycznie przekazuje do Biblioteki Raczyńskich i Wirtualnego Muzeum Historii Poznania (CYRYL).

Na portalu cyryl.poznan.pl można oglądać szereg dokumentów z życia społecznego miasta do 1939 r., pochodzących ze zbiorów Tadeusza Bonieckiego. Jego wielką pasją jest także fotografia reporterska i artystyczna.

 

 

Tadeusz Boniecki, fot. Paweł Kosicki

W najnowszym odcinku „Zamieniam się w słuch” skupiamy się na rodzinnych archiwach rodziny Tadeusza Bonieckiego, począwszy od jego przodka – Maksymiliana Jackowskiego, wielkopolskiego organicznika.

Odtwarzając genealogię, rozmawiamy o listach Bogumiły Łukomskiej i skandalisty Młodej Polski, Stanisława Przybyszewskiego; przyglądamy się losom bliźniaczo do siebie podobnych sióstr Kahlównych i docieramy do źródła archiwistycznej pasji Tadeusza Bonieckiego.

 

Zapraszamy do słuchania!

Dziękujemy Teatrowi Wielkiemu w Poznaniu za udostępnienie przestrzeni archiwum do sesji zdjęciowej.

 

Mood by Alex-Productions | https://onsound.eu/
Music promoted by https://www.free-stock-music.com
Creative Commons Attribution 3.0 Unported License
https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en_US

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
1
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch