fot. Materiały organizatora

Blues Express – na torach od 30 lat

Stowarzyszenie Strefa Kultury oraz Dom Polski – Centrum Idei Rodła w Zakrzewie są organizatorami niezwykłej, letniej imprezy plenerowej pod nazwą Blues Express Festival.

Zakrzewo to niewielka wieś położona na Krajnie wśród lasów i jezior na północy woj. Wielkopolskiego, przy linii kolejowej Piła – Chojnice. Właśnie to malownicze położenie i wymierająca z roku na rok linia kolejowa zainspirowało powstanie Festiwalu Blues Express.

 

Istota i najważniejszy element całego festiwalu to przejazd specjalnego pociągu parowego, który ma na celu nie tylko doskonałą zabawę ale przede wszystkim ocalenie od zapomnienia bogatych tradycji związanych z bardzo, kiedyś, ważnym szlakiem kolejowym.

W latach 1993 – 2000 Blues Express wyruszał z Piły i kończył bieg w Zakrzewie, by po kilku godzinach nocnego koncertu nad Jeziorem Proboszczowskim w Zakrzewie, wrócić nad ranem, ze zmęczonymi pasażerami, do Piły. Koncerty bluesowe odbywały się wówczas na czterech dworcach PKP w Pile, Krajence, Złotowie i Zakrzewie.

Od 2001 roku Blues Express staruje w Poznaniu i przemierzając Północną Wielkopolskę, z koncertami na siedmiu dworcach PKP (Poznań, Rogoźno, Chodzież, Piła, Krajenka, Złotów, Zakrzewo) dojeżdża do Zakrzewa, by niezmiennie od lat czekać na bluesowych pasażerów do godzin rannych.

plakat

plakat

 

Blues Express ma już trzydziestoletnią tradycję. Poprzednie festiwale w latach 1993–2021 udowodniły, że zarówno muzyka bluesowa, jak i cały festiwal ma wielu zwolenników. Dowodem tego jest liczba pasażerów naszego bluesowego pociągu oraz tysiące osób bawiących się na peronach dworcowych. Całość zamyka koncert finałowy nad Jeziorem Proboszczowskim w Zakrzewie.

W imprezie bierze udział nie tylko społeczność lokalna, mieszkańcy regionu, fani bluesa, dobrej muzyki z Polski i zagranicy, ale również miłośnicy starych parowozów i kolejnictwa, turyści i wczasowicze znad okolicznych jezior. Od wielu lat jest to jeden z większych festiwali bluesowych w Polsce, gromadzący kilkutysięczną publiczność.

Blues Express to 150 kilometrów bluesa na torach, impreza o zasięgu i znaczeniu międzynarodowym.

 

 

XXX FESTIWAL BLUES EXPRESS
9-10 LIPCA 2022

09 lipca 2022 r., w sobotę „Bluesowa ciuchcia”, prowadzona przez parowóz, rozpocznie swój bieg w Poznaniu. Na dworcach w Poznaniu, Rogoźnie, Chodzieży, Pile, Krajence, Złotowie i Zakrzewie zagrają zaproszone zespoły. Na peronach przygotowane są prowizoryczne sceny, wyposażone w pełne nagłośnienie. W koncertach na dworcach kolejowych, oprócz pasażerów „Blues Expressu”, biorą udział mieszkańcy miast oraz lokalne media, dla których w okresie letnim to ważne wydarzenie. Liczymy również na spontaniczne muzykowanie pasażerów pociągu na różnych instrumentach akustycznych.

Początek Festiwalu w Poznaniu o godz. 10:00, odjazd pociągu godz. 11:04

Po przyjeździe pociągu do Zakrzewa publiczność przenosi się nad Jezioro Proboszczowskie gdzie w naturalnie ukształtowanym, leśnym amfiteatrze zainstalowano scenę z profesjonalnym oświetleniem i nagłośnieniem. Tutaj odbędzie się najbardziej oczekiwany i cieszący się największą frekwencją publiczności – koncert finałowy Blues Expressu. W koncercie 6 wykonawców grać będzie do godz. 02.00 następnego dnia. O godz. 01:50 Blues Express ruszy w drogę powrotną do Poznania. Udział w festiwalu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich co stanowi dodatkową zachętę do wzięcia w nim udziału. Początek koncertu finałowego o godz. 20:00

 

Mapka – Blues Express 2022

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
1
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0