fot. Bartek Warzecha

Czy aktorzy wrócą na deski kaliskiego Teatru jeszcze w tym sezonie?

Pomimo zapowiedzianego przez wicepremiera Piotra Glińskiego odmrażania działalności teatrów, będzie trzeba poczekać, aż zasiądziemy w teatralnych fotelach. Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu pracuje nad dostosowaniem przestrzeni do nowego reżimu sanitarnego prób, a tymczasem przygotowuje szereg wydarzeń online.

Rząd zapowiedział, że od 6 czerwca teatry, opery, filharmonie i cyrki będą mogły organizować wydarzenia z udziałem publiczności. Instytucje będą musiały jednak spełnić szereg wymogów nowego reżimu sanitarnego, których szczegóły jeszcze nie są znane.

 

– Gdyby było to możliwe, wrócilibyśmy do grania jeszcze dzisiaj – mówi Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu – Priorytetem jest dla nas jednak bezpieczeństwo naszych aktorów i widzów, dlatego o ponownym otwarciu Teatru i graniu spektakli zdecydujemy dopiero wtedy, gdy będziemy wiedzieć, jakie działania powinniśmy przedsięwziąć, by nikogo nie narażać. Ale mamy nadzieję, że choć na koniec sezonu zaprosimy widzów na kilka spektakli na Dużej Scenie, a od września ruszymy pełną parą.

 

 

Z początkiem czerwca, na razie w przyłbicach i rękawiczkach, aktorzy wrócili do budynku Teatru, gdzie przeniosą się prowadzone dotąd online próby do spektaklu „Całkiem fajnie” Volkera Schmidta w reżyserii Radosława B. Maciąga.

 

czyszczenie reflektorów na Dużej Scenie – porządki przed otwarciem Teatru dla widzów, fot. Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu

To melodramat o zagubionych w cyfrowym świecie młodych ludziach, którzy oszołomieni możliwościami bezustannego kontaktu, jakie daje Internet, przestają odróżniać prawdziwe relacje od wirtualnych. Przedstawienie (dla widzów od 16 roku życia) będzie można oglądać pod koniec czerwca w sieci.

– Spektakl będzie łączył w sobie elementy odgrywane na żywo z materiałami nagranymi wcześniej – tłumaczy reżyser – To duże wyzwanie dla aktorów, historia opowiedziana będzie na pograniczu teatru i filmu.

 

W „Całkiem fajnie” zagra młodsza część kaliskiego zespołu: Malwina Brych, Aleksandra Pałka, Małgorzata Kałędkiewicz-Pawłowska, Michał Felczak, Jakub Łopatka i Maciej Zuchowicz.

Bartosz Zaczykiewicz, fot. Michał Ramus

Bartosz Zaczykiewicz, fot. Michał Ramus

Rozpoczęły się też próby do komediowego kryminału online – pisanego na zamówienie Teatru przez Mariusza Babickiego – pod roboczym tytułem „Sieć” w reż. Judyty Berłowskiej. Widzowie wspólnie z przenikliwym pisarzem spróbują rozwikłać splątaną sieć kłamstw i zdemaskować mordercę. Wystąpią: Ewa Kibler, Izabela Wierzbicka, Zbigniew Antoniewicz, Michał Grzybowski, Jacek Jackowicz, Marcin Trzęsowski i Michał Wierzbicki.

 

Teatr szykuje też coś dla najmłodszych widzów – dyrektor Bartosz Zaczykiewicz pracuje z aktorami nad czytaniami przeuroczych ludowych baśni bułgarskich zebranych przez Angeła Karalijczewa. Czytania na żywo również będzie można zobaczyć w Internecie.

Prócz tego Zbigniew Antoniewicz pracuje nad internetowym monodramem opartym na prozie słynnego malarza, Zdzisława Beksińskiego.

Konieczność pozostania w domu nie wygasiła teatralnych sił twórczych! Zachęcamy do śledzenia strony internetowej i profilu Teatru na Facebooku, gdzie można na bieżąco śledzić wszystkie wydarzenia i najświeższe informacje.

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0