fot. Archiwum Organiztora

Do szopy, hej pasterze – dudziarze!

W trzeci weekend stycznia - 18 i 19.01.2020 r. - w Gminie Połajewo odbędą się jubileuszowe XX Międzynarodowe Spotkania Kolędników – Dudziarzy „Do szopy, hej pasterze - dudziarze!”. W ich trakcie zaprezentują się polskie i zagraniczne kapele dudziarskie z Wielkopolski, Podhala, Włoch, Bułgarii, Słowacji, Białorusi i Szkocji.

Te cykliczne spotkania dudziarzy pozwalają ożywić i spopularyzować zanikającą
już staropolską tradycję żywego kolędowania przy żłóbku i chodzenia z kolędą
po domostwach z instrumentami dudowymi.

 

W sobotę, 18 stycznia 2020 r., w drodze do Połajewa kapele zatrzymają się w Poznaniu, aby krótko kolędować w Wielkopolskim Centrum Onkologii, Kościele Franciszkanów i na Rynku Bernardyńskim.

Po przyjeździe do Połajewa – kolędowaniem w kościołach Połajewie, Boruszynie i Krosinie – rozpocznie się główna część spotkań.

Również w sobotę – wieczorem, mieszkańcy zaproszeni zostaną do uczestnictwa
w biesiadzie „Z dudami w świat”, która odbędzie się w Gorzelni 505 w Połajewie. Podczas biesiady zagrają goszczące w Gminie Połajewo kapele. Impreza w swym charakterze nawiązuje do dawnego zwyczaju podejmowania kolędników przez gospodarza wieczerzą, w klimacie tradycyjnego karnawału.

W niedzielę, 19 stycznia 2020 r., spotkania rozpoczną się uroczystą mszą świętą pasterską, celebrowaną przez księdza biskupa Grzegorza Balcerka w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Połajewie.

 

Pod połajewskim tryptykiem „Pokłon pasterzy” – jedną z najstarszych scen Bożego Narodzenia z pasterzami grającymi na dudach (Mateusz Kossior, Poznań 1572 r.) – spotkają się wszystkie zaproszone kapele dudziarskie, by świętować Narodzenie Pańskie.

W niedzielę z dudziarzami kolędować będzie można również w kościołach w Młynkowie, Tarnówku i Radomiu. Po mszy świętej pasterskiej w Połajewie korowód uczestników prowadzony przez dudziarzy przejdzie przez wieś do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie odbędzie się koncert finałowy.

 

Msze święte z udziałem kapel dudziarskich w ramach XX Międzynarodowych Spotkań Kolędników – Dudziarzy „Do szopy, hej pasterze-dudziarze!”:

Sobota, 18 stycznia 2020 r.

godz. 17:00 – Krosin

godz. 18:00 – Połajewo

godz. 18:30 – Boruszyn

Znaczek dudziarski 2020

Znaczek dudziarski 2020

Niedziela, 19 stycznia 2020 r.

godz. 9:00 – Młynkowo

godz. 9:00 – Połajewo

godz. 10:30 – Tarnówko

godz. 10:30 – Połajewo (msza święta pasterska z udziałem wszystkich kapel)

godz. 11:30 – Radom 

 

Patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.