85

85. Dokładnie tyle dni, trwała erupcja wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma. Wybuch i niespodziewany do końca kierunek płynącego ognistego potoku, spowodowały najbardziej kosztowną katastrofę naturalną w historii tego kraju.

Zalane lawą zostało ponad tysiąc hektarów wyspy, a pod pokrywą wulkanicznego pyłu znalazły się nie tylko tysiące domów, ale i plantacje bananów, winnice, a ponad 7 tys. osób musiało zostać ewakuowanych. Większość z tych mieszkańców miała zaledwie kilka minut na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, pozostawiając domy w nadziei, że nie pochłonie ich lawa.

 

Wulkan, który został uznany za wygasły, bezpowrotnie zniszczył dobytek życia wielu ludzi, pokazując niemoc człowieka wobec żywiołu.

La Palma jest wyspą wulkaniczną, jedną z najwyższych na świecie i najmłodszych w archipelagu wysp kanaryjskich, czyniąc ją jedną z najmniej stabilnych pod względem aktywności wulkanicznej. Zachodnia jej część właśnie w rejonie wulkanu Cumbre Vieja, należy do obszarów zagrożonych kataklizmem osunięcia się części obszaru do oceanu, co według jednej z szeroko dyskutowanych teorii, może wywołać gigantyczną falę tsunami, która miałaby dotrzeć do wschodniego wybrzeża USA.

 

Kinga Wrona fotografowała rejon Las Manchas w okolicy wulkanu, którego erupcja trwała od 19 września do 25 grudnia 2021 r. Na przestrzeni kilku miesięcy odwiedziła lokalnych mieszkańców, przedsiębiorców, zobrazowała też zmagania ludzi z konsekwencjami żywiołu.

Wystawa 85 jest pierwszą indywidualną wystawą autorki, tegorocznej laureatki III nagrody Grand Press Photo Award (CLIMATE, RESPONSIBILITY). Jej fotografie w subtelny i subiektywny sposób obrazują jedną z najbardziej dotkliwych katastrof naturalnych w Hiszpanii, podejmując dyskusję o trudnej relacji człowieka z siłami przyrody.

 

Kinga Wrona

Urodzona w Polsce fotografka freelancerka. Studentka Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w czeskiej Opavie. Z wykształcenia magister chemii, na co dzień pracuje w obszarze badań klinicznych. Mieszka w Krakowie, rodzinnie związana jest z Hiszpanią, gdzie żyła w latach 2013-2015. Obecnie w swojej fotografii zajmuje się głównie relacją człowieka z naturą. Jest laureatką Grand Press Photo 2022 oraz Wielkiego Konkursu National Geographic Polska 2021. Jej zdjęcia były publikowane w magazynach Polityka, National Geographic Polska, The Calvert Journal Magazine oraz New York Post. Uczestniczka wystaw zbiorowych na Fotofestiwalu w Łodzi, Galerii Labirynt w Lublinie, Fotoart Festiwal w Bielsku Białej.

 

85

Kinga Wrona

oprowadzanie autorskie
15.10.2022, g. 12-16

finisaż
15.10.2022 – godzina do potwierdzenia

kuratorka wystawy : Anka Gregorczyk

Galeria Centrala
pl. Ratajskiego 6a, Poznań
śr– pt 15-19
sb* 12-16

Wystawa odbywa się w ramach 6. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
1
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch