Mistrzowie Malarstwa Europejskiego w Dobrzycy

Do 21 marca, w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy można oglądać wystawę pt. "Od Antwerpii do Sewilli. Brueghel-Murillo. Żywioły i Dzieci"

Na wystawie zobaczyć można dwa obrazy z kolekcji prywatnej –  reprezentujące dwie odrębne tradycje malarskie, tj. flamandzką i hiszpańską – a także obiekty im towarzyszące.

Pierwszy wystawiany obraz to dzieło o tematyce mitologicznej pt. „Porwanie Prozerpiny” autorstwa Jan Brueghela (starszego) (1568-1625), przy współpracy Hendrika van Balena (1575-1632) lub jego warsztatu.

 

Reprezentuje ono erudycyjną i rebusową zarazem tradycję gabinetowego malarstwa flamandzkiego, ze swoją wieloznacznością symboliki i alchemiczno-neoplatońskim przesłaniem, a także bardzo ciekawą ikonografię wnętrza otchłani inspirowanego architekturą Koloseum.

 

Drugie dzieło na wystawie to obraz rodzajowy pt. „Chłopcy z melonem i winogronami” autorstwa czołowego malarza hiszpańskiego doby baroku Bartoloméa Estebana Murillo (1617-1682) i jego warsztatu.

 

Słynął on zwłaszcza z przedstawień religijnych, pełnych słodyczy i wdzięku Madonn ze świętymi i aniołkami oraz wizerunków Immaculaty, których ikonografię utrwalił w całej niemal Europie.

Podziel się kulturą!
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch