Pełnia w Koninie

Galeria CKiS WIEŻA CIŚNIEŃ zaprasza na wystawę pt. "Pełnia" prezentującą, prace Pauliny Karpowicz i Moniki Marchewki.

We wszystkich kulturach Księżyc utożsamiany był z esencją kobiecości – zmiennością, intuicją, emocjonalnością.

W legendach wpływem księżyca władają dwie boginie: Hekate – strażniczka bram Hadesu, czarownica i wróżbitka, której towarzyszy świta duchów, demonów i zwodniczych istot, oraz Selene o olśniewająco pięknej twarzy, urocza i kochliwa.

Być może dlatego w czasie pełni oddziaływanie Księżyca odczuwamy najmocniej. Wtedy właśnie wzbierają w nas emocje, targają nami silne i skrajne uczucia.

 

Oniryczne sytuacje na obrazach obu artystek pozwalają nam zerknąć w zapomniany świat, który istniał kiedyś. I być może istnieje teraz.

Widzimy samotne postaci, zatrzymane w ruchu, spełniające swoje tajemne i magiczne rytuały. Dostrzegamy ludzkie kłębowiska wyłaniające się z mroku i oświetlone ogniskiem.

Miejsca Mocy, na których nie postała ludzka stopa, pozwalają nam na siebie popatrzeć, odnaleźć się wśród wysokich drzew, na wzgórzach i w okolicach niewielkich zbiorników wodnych.

Na pozór niewinne sytuacje, po wnikliwym przyjrzeniu się, okazują się być tajemniczymi rytuałami, których zwykły śmiertelnik być może nie powinien oglądać. Ale czy na pewno?

 

Paulina Karpowicz – mieszka i pracuje w Krakowie, gdzie z wyróżnieniem ukończyła ASP im. Jana Matejki. Zajmuje się przede wszystkim malarstwem olejnym.

Monika Marchewka – malarka i animatorka. W 2013 r. ukończyła wydział malarstwa w krakowskiej ASP im. Jana Matejki (pracownia prof. Zbigniewa Sprychy). Brała udział przy produkcji filmowej „Twój Vincent” jako animatorka oraz supervisor. Aktualnie mieszka i pracuje w Gdyni.

 

Wystawa jest czynna do 1 kwietnia 2022, jest dozwolona od lat 18 lub za pozwoleniem rodziców.

Podziel się kulturą!
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch