RE_AKT

„RE_AKT” to doświadczenie obrazu, procesu, chwili bez nadawania im jakiejkolwiek wartości, identyfikacji czasu i miejsca; spojrzenie na istotę obrazu takim, jakim jest, bez zbędnych treści. To również chęć zdystansowania się od obrazu, od fotografii rozumianej jako rejestracja tego, co było.

„Obrazy powstają na granicy działania procesu fotograficznego, błędu, przypadku, eksperymentu i fizycznej destrukcji. Komunikują się z nami, wyznaczając własną narrację i poszukując swojego odbicia w naszej wrażliwości i pamięci. Obrazy-dowody symulują to, czym fotografia była na samym początku, a czym już nie jest i [raczej] nigdy nie będzie. W wielu projektach kierowałem moje działanie na tworzenie symulacji i odcisków rzeczywistości, jak w cyklu „Cyrkulacje”, czy na kreowanie nieistniejących miejsc i wspomnień, jak w „Dlaczego wybuchają wulkany”. Ekspozycja składa się z kilku prac, powstałych w trakcie mojej twórczości – jest to ich pierwsza wspólna prezentacja.” – mówi Paweł Wawrzyniak

 

Paweł Wawrzyniak – absolwent Fotografii UAP w Poznaniu (2016), z wykształcenia jest również przyrodnikiem (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu). Używa fotografii, instalacji i wideo do tworzenia modeli, kopii i symulacji rzeczywistości, którą konfrontuje z własnym doświadczeniem. Intencje jego działań często są banalne, a błąd i przypadek wpisane na stałe w ten obszar. Obraz fotograficzny traktuje nie tylko jako odcisk rzeczywistości, ale szerzej – jako przestrzeń większego uniwersum, które nie daje się opisać znanymi nam wskaźnikami; często pozostaje jedynie miejscem eksperymentu, osobistego doświadczenia i interpretacji, miejscem poszerzonej percepcji. Zawodowo zajmuje się nauczaniem kierunków fotograficznych dla uczniów szkół średnich w Poznaniu. Uczestnik licznych wystaw indywidualnych oraz zbiorowych. Współtwórca oraz juror konkursu ,,FILTR:”, organizowanego we współpracy z WBPiCAK. 

 

Wernisaż: 20.01.2022, godz. 18:00, WBPiCAK Poznań
Wystawa czynna: 20-01-18.02.2022

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch