Republika marzeń

16 listopada w Dużym Studio Polskiego Teatru Tańca - odbyła się premiera kolejnej pracy wielokrotnie nagradzanego duetu Igor Gorzkowski - Iwona Pasińska oraz Zespołu Polskiego Teatru Tańca.

Będzie to „Republika marzeń” na motywach opowiadań Brunona Schulza. 
Twórczość Brunona Schulza jest dla artystów teatru pokusą i wyzwaniem. W jego opowiadaniach poetyckie słowo kreuje rzeczywistość, konstruując z ulotnych sennych wizji fascynujący, kompletny świat, pozostawiający niewielką przestrzeń dla żywej tkanki spektaklu.

Autorzy „Republiki marzeń” odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru. Otwierają ją na wszelkie formy teatralnej materialności, zmiennej, płynnej, ulegającej ciągłym metamorfozom. Odkrywają demiurgiczne właściwości wieloznacznych Schulzowskich metafor – ukrytą w słowach siłę uruchamiania skojarzeń, inspirowania działań, wywoływania ruchu. Przeplatają różnorodne motywy zaczerpnięte z Schulzowskiej narracji, jak w orientalnych arabeskach, z przeplatających się krętych nitek i ornamentów budując niezwykły, gęsty, bujny i uchwytny każdym zmysłem świat.

Zapraszamy Państwa do przestrzeni Sanatorium pod Klepsydrą, opuszczonej i dziwnej, w której czas cofa się o jeden interwał, a więc wszystko może się zdarzyć. W której archetypiczna postać Ojca zderza się ze zwielokrotnioną figurą Józefa-Syna, budując całą gamę relacji, od afirmacji po negację. Przy okazji do „teatru w teatrze”, w którym z aktorskimi i reżyserskimi zadaniami mierzy się pewien zespół.

Nade wszystko pragniemy dać impuls do refleksji, na ile teatr – każdy teatr – może być „republiką marzeń”, metaforą rzeczywistości.

 

Przypomnijmy, że Igor Gorzkowski, reżyser o wszechstronnych zainteresowaniach, od teatru dramatycznego i operowego po teatr telewizji i teatr tańca, wspólnie z Iwoną Pasińską, choreograf i dramaturg ruchu, w Polskim Teatrze Tańca wyreżyserował już spektakle: „Żniwa”, „Polka” oraz „Kurka wodna albo urojenie”. Ta ostatnia praca nagrodzona została 3 nagrodami m.in. za reżyserię na 46. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych / VII Finale Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”(2022). Werdykt Jury przyniósł równorzędne nagrody indywidualne Igorowi Gorzkowskiemu – za reżyserię i Iwonie Pasińskiej – za choreografię. Artyści – tancerze Polskiego Teatru Tańca otrzymali nagrodę zespołową.

 

Nagrody przynoszą także wspólne realizacje Gorzkowskiego, Pasińskiej i zespołu PTT w ramach teatru telewizji. Za ”Inny świat” w choreografii Iwony Pasińskiej z udziałem artystów – tancerzy Polskiego Teatru Tańca, Igor Gorzkowski został uhonorowany Nagrodą im. Stefana Treugutta dla twórcy teatru TV oraz nagrodą za reżyserię podczas XX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Zamościu (2021). W czerwcu tego roku spektakl teatru telewizji „Judasz z Kariothu” w reżyserii Gorzkowskiego, z udziałem artystów – tancerzy PTT otrzymał Grand Prix na 22. Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia w Zamościu „Dwa Teatry”.

 

Premiera spektaklu „Republika marzeń” wpisuje się w obchody 50., jubileuszowego sezonu w Polskim Teatrze Tańca, które potrwają do końca czerwca przyszłego roku. 

 

„Republika marzeń” na motywach opowiadań Brunona Schulza
scenariusz i reżyseria – IGOR GORZKOWSKI
choreografia – IWONA PASIŃSKA
asystent spektaklu – JERZY KAŹMIERCZAK
muzyka – JOHN ZORN, JAMIE SAFT, YVES WEYH, DAVID KRAKAUER, ERICK FRIEDLANDER, RABBINICAL SCHOOL DROPOUTS
scenografia – ANDRZEJ GRABOWSKI
kostiumy – ADRIANA CYGANKIEWICZ, ANDRZEJ GRABOWSKI
realizacja światła – DOMINIK DUDEK, PRZEMYSŁAW GAPCZYŃSKI
realizator dźwięku – MICHAŁ BESZCZYŃSKI, ZUZANNA MAJEWSKA
kierownictwo techniczne – DARIUSZ SZYCH
obsługa sceny – KRZYSZTOF LUDWICZAK
koordynacja produkcji – MAŁGORZATA MIKOŁAJCZAK
plakat – PIOTR ZDANOWICZ
fot. ANDRZEJ GRABOWSKI
ARTYŚCI-TANCERZE POLSKIEGO TEATRU TAŃCA:
Jerzy Kaźmierczak – Ojciec
Julia Hałka – Matka / Józef z opowiadania „Dodo“
Aleksandra Kuś – Adela
Zbigniew Kocięba – Józef z opowiadania „Sanatorium Pod Klepsydrą“
Bartosz Dopytalski – Dodo / Józef z opowiadania „Edzio“
Dominik Kupka – Doktor Gotard / Hieronim / Józef z opowiadania „Traktat o manekinach albo wtóra księga rodzaju”
Momoko Den – Pielęgniarka
Sandra Szatan – Perazja / Józef z opowiadania „Ptaki” / Józef z opowiadania „Ulica Krokodyli”
Zofia Tomczyk – Retycja / Józef z opowiadania „Ptaki”
Kacper Bożek – Edzio / Józef z opowiadania „Karakony” / Józef z opowiadania „Traktat o manekinach albo wtóra księga rodzaju”
Evelyn Blue – Bianka
Mateusz Krzysiak – Józef z opowiadania „Wiosna”

tekst: materiały organizatora

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
1
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch