Tajemnice miśnieńskiej porcelany

Do 26 lutego 2023, w budynku Muzeum przy ul. G. Narutowicza 31 w Lesznie, dostępna będzie nowa wystawa czasowa, prezentująca  wyjątkowe i niezwykle cenne wyroby z porcelany.

Od czasów średniowiecza porcelana przywożona z Chin była towarem bardzo drogim, luksusowym, obecnym tylko w domach najzamożniejszych mieszkańców Europy. Jednocześnie próbowano opracować technikę produkcji porcelany na naszym kontynencie.

 

Udało się to matematykowi i fizykowi Ehrenfriedowi Waltherowi von Tschirnhaus (1751–1708) i alchemikowi Johannowi Friedrichowi Böttgerowi. Naukowcy pracowali w Dreźnie i mieli na polecenie króla Augusta II Sasa wynaleźć metodę pozyskiwania złota z innych metali.

Ich wspólne doświadczenia nie pozwoliły na wynalezienie złota, ale doprowadziły w styczniu 1708 roku do uzyskania pierwszych próbek porcelany.

Niespełna dwa lata później, 23 stycznia 1710 roku, na mocy decyzji króla Augusta II Sasa, rozpoczęła działalność Królewsko-Polska i Elektorsko-Saska Manufaktura Porcelany. Ze względu na chronienie tajemnicy wynalazku na jej siedzibę przeznaczono zamek w Miśni.

 

fot. Rafał Cielek

fot. Rafał Cielek

Na wystawie w leszczyńskim muzeum pokazane zostaną talerze, miseczki, filiżanki do kawy, herbaty i kakao, świeczniki czy kałamarze wykonane z delikatnej porcelany powstałe w miśnieńskiej manufakturze od XVIII do XX wieku. Naczynia te zdobili znakomici mistrzowie pędzla.

Można będzie zobaczyć porcelanę zdobioną słynnym wzorem cebulowym, bukietami kwiatów oraz warzyw. Z historią manufaktury w Miśni wiąże się także postać Aleksandra Józefa Sułkowskiego.

Swe cenne zbiory na wystawę udostępniły Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Narodowe w Poznaniu. Zaprezentowane zostaną także zbiory własne Muzeum Okręgowego w Lesznie.

 

Wydarzenia towarzyszące: 22 stycznia 2023, godz. 16.00 – „Integracje Rodzinne” dla rodzin z dziećmi połączone z warsztatami plastycznymi, 26 lutego 2023, godz. 16.00 -„Kwiaty, warzywa i wzór cebulowy” wykład na pożegnanie z wystawą

Czas trwania: 29.11.2022 do 26.02.2023
Miejsce ekspozycji: Muzeum Okręgowe w Lesznie, dawna synagoga, ul. G. Narutowicza 31 (II piętro)

Kurator wystawy: Małgorzata Gniazdowska

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch