Ukraińskie inspiracje. Huculszczyzna

Od 14 marca do 25 czerwca w Muzeum Okręgowym w Lesznie dostępna będzie wystawa pn. "Ukraińskie inspiracje. Huculszczyzna". Zapraszamy do zwiedzania.

Wystawa prezentuje elementy kultury ludowej z terenu Ukrainy, a zwłaszcza Huculszczyzny – jednego z najciekawszych regionów etnograficznych, którego barwna kultura inspirowała wielu polskich artystów na przełomie XIX i XX w. 

 

Celem wystawy jest przybliżenie barwnej kultury tradycyjnej terenu Huculszczyzny poprzez przedmioty użytkowane przez górali tego terenu w początkach XX wieku, a także ukazanie dawnych fascynacji płynących z terenu Karpat Wschodnich i Pokucia i ich pokłosia w postaci dzieł malarskich ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Ukazane zostaną również elementy ludowego stroju, biżuteria, ceramika pokucka, tkanina i inne artefakty obrazujące tradycyjne życie mieszkańców tego terenu. Eksponaty pochodzą z Muzeum Etnograficznego, Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz ze zbiorów prywatnych Alicji Woźniak.

 

W dobie prowadzonych aktualnie działań wojennych, w wyniku rosyjskiej agresji na terenie sąsiedniej Ukrainy oraz przebywania dużej grupy osób narodowości ukraińskiej w Polsce, warto przybliżać kwestie związane z dziedzictwem kulturowym, w którym przenikały się obie kultury, ukazywać wzajemne wpływy i inspiracje. Wystawa będzie przestrzenią budowania pozytywnych skojarzeń, przyjacielskich relacji i dialogu.

tekst: Materiały organizatora

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
1
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
1
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch