Ważne wybory Marka Zakrzewskiego

Godło, flaga, urna wyborcza, miejsce do głosowania – nietrudno odtworzyć wystrój lokalu wyborczego, przywołać go w pamięci.

O ile hasło ,,wybory” rozgrzewa co jakiś czas debatę publiczną, sam lokal wyborczy wydaje się być w tym procesie transparentny. Czy zatem jest on jedynie tłem, czy realną, choć tymczasową, przestrzenią demokracji?

 

Co zobaczymy, kiedy oddać swój głos pójdziemy nie do znajomej szkoły, a kilka ulic, wsi, miasteczek dalej, do urzędu, remizy, świetlicy wiejskiej, przedszkola czy salki parafialnej? Jakim metamorfozom podlega ta przestrzeń publiczna, nierzadko jedyna w danej miejscowości, aby na czas wyborów ,,odpowiadać powadze głosowania”, zgodnie z wytycznymi Państwowej Komisji Wyborczej.

Marek Zakrzewski fotografuje lokale wyborcze podczas wyborów prezydenckich, parlamentarnych, samorządowych, europejskich czy uzupełniających, tydzień temu. Kolekcja, którą tworzy jest osobliwym portretem współczesnej Polski.

 

 

10.11 – 7.12.2022
Galeria Centrala
Pl. Ratajskiego 6a w Poznaniu

Marek Zakrzewski (1985) jest członkiem kolektywu FOTSPOT, fotoreporterem Polskiej Agencji Prasowej, nauczycielem fotografii w Technikum Łączności w Poznaniu. Absolwent fotografii na UAP i filologii na UAM w Poznaniu, w trakcie studiów magisterskich w Instytucie Fotografii Twórczej w czeskiej Opawie. Projekt Poważne wybory w roku 2022 (VI – XI) jest realizowany przy wsparciu stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
3
Świetne
Świetne
1
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch