fot. D. Majewski, Dzień Sąsiada 2019

Fyrtel_Główna, czyli społeczne centrum kultury

Dzielnica Główna w Poznaniu to fyrtel pełen sprzeczności. Z jednej strony, w kwadrans można stąd dojechać do centrum Poznania, z drugiej - ta dzielnica znajduje się trochę na uboczu miasta. Jest tutaj mnóstwo zieleni oraz rozrastające się nowe osiedla, ale krajobraz wypełniają również fabryki i magazyny, nad którymi góruje wieża elektrociepłowni Karolin.

To właśnie tutaj Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury (SMAK) prowadzi Fyrtel_Główna, czyli rozrastającą się z roku na rok przestrzeń kultury, sztuki, edukacji i integracji sąsiedzkiej.

Fyrtel_Główna to miejsce dialogu, w którym kreowane są działania kulturalne oparte na formule warsztatów, kreatywnych działań edukacyjnych oraz programu wydarzeń współtworzonego przez mieszkańców i mieszkanki Głównej.

 

Tegoroczna edycja to trzy główne moduły: Warsztatownia, gdzie rozwijamy działania z zakresu edukacji kulturowej. Relacje – moduł, w którym szczególną wagę przywiązujemy do tego, by mieszkańcy aktywnie włączali się we współorganizację działań oraz Fyrtel – tutaj przyglądamy się naszej dzielnicy i próbujemy ją zmieniać – wyjaśnia Daniel Stachuła, koordynator działań.

Fyrtel_Główna składa się z dwóch podstawowych projektów: Głównego Centrum Kultury oraz Centrum Inicjatyw Lokalnych – obie części wzajemnie się uzupełniają i tworzą kompleksowy program kulturalno-edukacyjny skierowany do lokalnej społeczności dzielnicy. Na fyrtlu można wziąć udział w cyklicznych warsztatach, spotkać się z sąsiadami na jednorazowych wydarzeniach, powspominać bigbitowe hity na międzypokoleniowych potańcówkach, czy razem z innymi przygotować wspólny posiłek podczas kreatywnych podwieczorków. Czego jeszcze można spodziewać się na Głównej w tym roku?

Taniec i muzyka

 • Główna: pogłosy, czyli warsztaty chóralne dla seniorek i seniorów. Zajęcia prowadzone przez dyrygentów chóralnych – Joannę Bardzką i Damiana Kacnera
 • Fyrtel_sound, czyli cykliczne warsztaty gry na ukulele dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Zajęcia poprowadzi Przemysław Śledź.
 • Potańcówki, czyli dwa spotkania taneczne powiązane z argentyńskim tangiem oraz muzyką, wykonywaną na żywo przez kwintet dęty.
Dzień Sąsiada 2019, fot. M. Łakomy

Dzień Sąsiada 2019, fot. M. Łakomy

Sztuka i nauka

 • Art_science, czyli warsztaty z pogranicza nauki i sztuki prowadzone przez Jakuba Sypniewskiego w oparciu o strategię IBSE (nauczania przez naukowe dociekanie). Młodzież z Głównej poprzez samodzielne prowadzenie doświadczeń naukowych pozna wiele efektów specjalnych używanych w teatrze (m.in. rozszczepianie światła, dym, unoszenie przedmiotów itp.).
 • Mobilna galeria sztuki, czyli cykl pięciu familijnych spotkań, który przybliży mieszkańcom Głównej ofertę poznańskich galerii sztuki i muzeów. Na wspólne oglądanie wystaw zabierze uczestników Karolina Brzezicka – historyczka sztuki i edukatorka.

Wspólna przestrzeń

Wśród tegorocznych wydarzeń znajdują się również działania związane z rewitalizacją społeczno- kulturalną dzielnicy. Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury wspólnie z mieszkańcami Głównej planują m.in.:

 • stworzenie dzielnicowej gry miejskiej, w której wydobyte zostaną ciekawe historie związane z zakamarkami dzielnicy
 • warsztaty Budujemy bazę!, podczas których wypracowana zostanie koncepcja renowacji przestrzeni podwórka, czyli miejsca integracji, odpoczynku i rekreacji dla społeczności lokalnej
 • warsztaty Główna_design, czyli konstruowanie ekologicznych mebli miejskich, które wkomponowane zostaną w przestrzeń bazy
 • stworzenie Biblioteki Sąsiedzkiej, czyli zbiórka książek oraz zbudowanie regałów miejskich z książkami do korzystania w wolnym dostępie – spełnienie największego marzenia mieszkańców i mieszkanek Głównej.

Społeczność lokalna, czyli #razemmożemywięcej

W tym roku Stowarzyszenie planuje zrealizować 5 inicjatyw oddolnych mieszkańców i mieszkanek Głównej.  Będą one wyłaniane spośród zgłoszonych propozycji. Ważne, by dotyczyły lokalnej społeczności, starały się rozwiązywać lokalne problemy, a także wspierały integrację sąsiedzką i międzypokoleniową.

Dzień Sąsiada 2019, fot. M. Łakomy

Dzień Sąsiada 2019, fot. M. Łakomy

Wśród działań aktywizujących społeczność lokalną warto wymienić:

 • Tworzymy Główne Centrum Kultury!, czyli kreatywne podwieczorki. SMAK podkreśla, że Fyrtel_Główna to miejsce otwarte, do którego każdy uczestnik i uczestniczka może wprowadzić nową jakość i zainicjować ciekawe działania.
 • warsztaty kulturowo-kulinarne, podczas których wspólne przygotowywanie potraw stanie się doskonałą okazją do lepszego poznania się
 • Archiwum Społeczne Głównej, cykl spotkań poświęcony społecznej archiwistyce: 

 

Poprzez wydobywanie na światło dziennie niemal zapomnianych historii czy zbieranie i archiwizowanie fotografii, chcemy ocalić od zapomnienia te elementy przeszłości, które ukształtowany specyficzną pamięć miejsca – mówi Ewelina Chatłas, koordynatorka archiwum.

 

Dzień Sąsiada 2020

W czerwcu planowane jest duże wydarzenie skierowane do mieszkańców Głównej i dzielnic przyległych – Dzień Sąsiada. Pierwszy raz święto sąsiadów i sąsiadek odbyło się we wrześniu 2019 roku. 

 

Chcemy, by Dzień Sąsiada na stałe zagościł w kalendarzu wydarzeń realizowanych na Głównej. W tym roku podczas wspólnego święta planujemy zaprezentować efekty naszych cyklicznych warsztatów: koncert kapeli ukulelistów oraz koncert performatywny chóru seniorek i seniorów. Nie zabraknie oczywiście dzielnicowej potańcówki, która w zeszłym roku cieszyła się sporą frekwencją! – dodaje Zuzanna Głowacka, koordynatorka działań.

 

Podczas Dnia Sąsiada, dzięki współpracy z Festiwalem Malta, premierę będzie miała także Mapa sentymentalna Głównej w formie spaceru po dzielnicy.

 

Chcielibyśmy wrócić pamięcią do miejsc, które dla mieszkańców i mieszkanek Głównej są ważne z rozmaitych powodów. Chcemy wskazać na ich potencjał wspólnototwórczy, a także pokazać, że każdy fyrtel kryje za sobą interesujące mikrohistorie – mówi Daniel Stachuła.

Dzień Sąsiada 2019, fot. M. Łakomy

Dzień Sąsiada 2019, fot. M. Łakomy

Na fyrtlu, czyli… gdzie?

Działania Fyrtel_Główna zogniskowane są wokół budynku byłego Gimnazjum nr 20, przy ul. Głównej 42 w Poznaniu. Siedziba Stowarzyszenia i przestrzeń do działań mieści się na poddaszu budynku. To właśnie w tym miejscu odbywają się warsztaty, spotkania, kameralne koncerty i spektakle oraz inne, ciekawe inicjatywy.

 

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej SMAK

Warto zaglądać także na profile na Facebooku: tutaj oraz tutaj

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0