fot. archiwum Programu "Kultura w drodze"

Gołuchów na mozaice – cykl artystycznych warsztatów układania mozaiki

W sierpniu 2021 roku odbyły się warsztaty układania mozaiki. Zajęcia były przez Piotra Jankowskiego i realizowane były dla dwóch grup wiekowych: 2 warsztaty dla seniorów 60+ i dwa warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym.

Dodatkowy warsztat był w formie preselekcji na temat sztuki i metod układania mozaiki (ich kompozycji, kolorystyki, wykorzystanych materiałów, np. ceramiki) połączonej z prezentacją najstarszych i najbardziej znanych mozaik oraz omówieniem ich charakteru dekoracyjnego dla ścian, sufitów czy podłóg.

 

Podczas pierwszej części warsztatów uczestnicy zapoznawali się z zasadami tworzenia mozaiki oraz wykonali jej projekt. Następnie projekt został przeniesiony na wcześniej przygotowaną płytę, na której trzeba było przykleić odpowiednie fragmenty mozaiki. Część druga zajęć to fugowanie mozaiki.

fot. archiwum Programu "Kultura w drodze"

fot. archiwum Programu „Kultura w drodze”

 

Każdy uczestnik realizował własny projekt w formacie A4. Seniorzy w ramach integracji tworzą wspólną mozaikę przedstawiającą Zamek w Gołuchowie wielkości 70 x 50 cm, natomiast młodsza grupa ma za zadanie stworzyć Logo Biblioteki w Gołuchowie za pomocą mozaiki również w formacie 70 x 50 cm. Są to mozaiki z pokruszonej ceramiki na drobne elementy, które trzeba odpowiednio wyszukać i dokleić w taki sposób, aby przylegały do siebie jak najciaśniej.

Warsztaty układania mozaiki wpisują się w zapotrzebowanie i zainteresowanie mieszkańców gminy Gołuchów dotyczące edukacji kulturalnej w zakresie sztuki, zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym. Ponadto z obserwacji poczynionych przez partnera projektu (Bibliotekę) wynika, że po okresie przymusowej izolacji mieszkańcy gminy Gołuchów czują ogromną potrzebę czynnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i artystycznych.

 

Warsztaty układania mozaiki są krokiem w kierunku kształtowania świadomości i wrażliwości uczestników na szeroko rozumianą sztukę.

 

 

fot. archiwum Programu "Kultura w drodze"

fot. archiwum Programu „Kultura w drodze”

Warsztaty oraz wystawa powarsztatowa odbyły się w siedzibie Biblioteki Publicznej Gminy Gołuchów.

 

Piotr Jankowski – absolwent: UAM w Poznaniu, Instytut Pedagogiczno – Artystyczny w Kaliszu, kierunek: Wychowanie plastyczne oraz Wnętrza & Design WSH we Wrocławiu. Od wielu lat prowadzi kreatywne zajęcia artystyczne, naukę rysunku, warsztaty malowania farbami kredowymi oraz rękodzielnicze dla dzieci i młodzieży, zarówno we własnej pracowni, jak i w domach kultury, szkołach, świetlicach, bibliotekach, klubach osiedlowych itp. Od kilku lat współpracuje z Biblioteką Publiczną Gminy Goluchów, prowadząc dla jej użytkowników różnego rodzaju zajęcia artystyczne: warsztaty recyklingowe, zdobienia ekologicznych toreb, plastyczne itp. Jest też twórcą ilustracji do „Legendy o kamieniu gołuchowskim”, opracowanej i prezentowanej przez pracowników biblioteki w teatrzyku kamishibai, oraz współtwórcą „Gołuchowskiego Komiksu Ekologicznego” – wydanego przez bibliotekę w ubiegłym roku. Pedagog w V Liceum im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu oraz w Technikum im. Św. Józefa w Kaliszu. Nauczyciel takich przedmiotów jak: plastyka, kompozycja obrazu, teoria obrazu fotograficznego, przygotowanie materiałów cyfrowych, projektowanie mebli, grafika komputerowa, zajęcia artystyczne oraz elementy historii sztuki.

 

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach programu „Kultura w drodze”, przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury. O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz: tutaj

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0